Free songs
Home / нови лекови (page 27)

Category Archives: нови лекови

Feed Subscription

Произведуваат црни домати кои помагаат во борбата со ракот

Произведуваат црни домати кои помагаат во борбата со ракот

Црните домати имаат потенцијал да го стопираат растот на ракот, а за прв пат денес се одгледуваат во Велика Британија. Овој така наречен супер-зеленчук е меѓу првите во светот кои користат anthocyanin – антиоксидант кој може да помогне во битката ...

Read More »

РЕВОЛУЦИОНЕРНО: Откриен нов лек против ракот на кожата

РЕВОЛУЦИОНЕРНО: Откриен нов лек против ракот на кожата

Новиот лек, кој се смета за спектакуларно откритие, покажал одлични резултати дури и кај пациенти што имаат рак на кожата во напредна фаза Научниците веруваат дека овој нов лек, кој успешно се бори против клетките на ракот на кожата, ќе ...

Read More »

ФРАНЦИЈА: Одобрена трансплантација на вештачко срце

ФРАНЦИЈА: Одобрена трансплантација на вештачко срце

Агенцијата за национално здравство и контрола на лекови на Франција одобри трансплантација на вештачко срце за четири пациента. Органите се произведени во една компанија, пренесуваат светските новински агенции. Трансплантацијата на вештачкото срце е одобрена во три болници вo Франција, се ...

Read More »

Пронајден e лек за чирот и Helicobacter pylori

Пронајден e лек за чирот и Helicobacter pylori

Една голтка морска вода може да ги ублажи проблемите во желудникот и да го намали ризикот од рак на желудник и чир. Но, не станува збор за обична морска вода туку за онаа собрана од длабочина од 200 метри. Морската ...

Read More »

Добра вест: Најден лек за неплодност

Добра вест: Најден лек за неплодност

Британските научници открија хормон кој може да помогне во лачењето на полови хормони кои се од суштинско значење за овулација и плодност Еве добра вест за сите оние мајки кои поради престанок на овулација, или нерегуларност, не може да добијат ...

Read More »

Лек кој го намалува и лечи карциномот

Лек кој го намалува и лечи карциномот

Само еден лек може да ги намали и сосема да ги излечи тумурите на града, јајници, дебело црево, мочниот меур, белите дробови и на простатат, кои биле трансплантирани во глувци, откриле истражувачите. Третманот, односно антитела кои го блокираат сигналот, обично ...

Read More »

Нов тест кој предвидува рак на дојка дури 10 години пред настанување

Нов тест кој предвидува рак на дојка дури 10 години пред настанување

Ракот на дојка е болест која сѐ повеќе зема замав и го нарушува женскот здравје. Сега тука е новиот тест со кој ќе може да се предвиди промени кои би довеле до рак на дојка дури 10 години пред настанување ...

Read More »

Наскоро на местото на оштетените органи и екстремитети, ќе ни растат нови?!

Наскоро на местото на оштетените органи и екстремитети, ќе ни растат нови?!

Замислете да може наместо ампутирана рака, нога или некој оштетен витален орган како срцето, да ви пораснат целосно нови и здрави. Според мислењето на некои научници овој сон е на дофат, а еден од првите органи кои можат да се ...

Read More »

Во пивскиот квасец е откриен „еликсир за подмладување“

Во пивскиот квасец е откриен „еликсир за подмладување“

Научниците од институтот Макс Планк откриле микроб кој останува „вечно млад“ и кој се подмладува со секоја следна репродукција Резултатите од истражувањето кое го прикажува механизмот на стареењето е објавен во стручно списание на Институтот. Тие покажале дека постои механизам ...

Read More »

Откриена вакцина против ХИВ вирусот?!

Откриена вакцина против ХИВ вирусот?!

Вакцината е заснована на друг вирус, цитомегаловирус (СМV) од фамилијата херпес.Најновата студија објавена во списанието „Nature“ покажува дека научниците дошле до вакцина која успешно ги штити мајмуните од СИВ вирус, еквивалентен на човековиот ХИВ кој предизвикува СИДА. Американските научници одушевено ...

Read More »
Scroll To Top