Free songs
Home / нови лекови (page 2)

Category Archives: нови лекови

Feed Subscription

Наместо биопсија анализа на крвта

Наместо биопсија анализа на крвта

Пациентите со рак наскоро ќе имаат достапен побрз и помалку болен начин и анализа на тумори. Новиот метод ќе се забрза и олесни идентификувањето на видот на клетките на туморот Онколозите носат добра вест за пациентите. Новиот метод, кој се ...

Read More »

Со замрзнување на луѓето во иднина медицината ќе се бори против ракот

Со замрзнување на луѓето во иднина медицината ќе се бори против ракот

Пред еден месец 14-годишно девојче од Велика Британија, која умре од канцер доби можност да биде криогено замрзната. -Имам 14 години и не сакам да умрам, но знам дека ќе умрам. Сметам дека криогеното замрзнување ќе ми даде прилика да ...

Read More »

Запирање на стареењето: Експеримент што најмногу ќе ги израдува жените

Запирање на стареењето: Експеримент што најмногу ќе ги израдува жените

Научникот од Калифорнија, Алехандро Окампо оценува дека може да се запри процесот на стареење и оти експериментите со хемиски супстанци против стареењето, постепено ќе може да се применува на луѓето во следните десет години. Окампо, кој е еден од авторите ...

Read More »

Откритие на лекарите: Производ кој ги уништува клетките на ракот за 48 часа!

Откритие на лекарите: Производ кој ги уништува клетките на ракот за 48 часа!

Ракот на дебелото црево денес е еден од најчестите облици на рак меѓу мажите и жените. И покрај тоа што многу заболени користат разни природни лекови и препарати кои им помагаат, а многумина тврдат и дека ја спречуваат лошата болест ...

Read More »

Нова терапија за регенерација на мускулите

Нова терапија за регенерација на мускулите

Научниците напредуваат кон можноста повторно да направат целосно функционални органи и направија значаен прогрес заменувајќи ги мускулите и други ткива. Од секогаш се поставувало прашањето, ако на гуштерот може повторно да му израсне опашката, зошто ние не можеме да ги ...

Read More »

Иднината со бесмртност е пред праг: Колку ќе чини да купиш вечен живот?

Иднината со бесмртност е пред праг: Колку ќе чини да купиш вечен живот?

Случајот на тинејџерката која по смртта била замрзната со цел за стотина години, кога би била разбудена (одмрзната) да добие нов живот ја подели светската јавност на два спротивставени страни. Таткото на девојчето на почетокот бил против замрзнувањето и подлегнувањето ...

Read More »

КОРЕНОТ НА РАСТЕНИЕТО КОЕ НАЈМНОГУ РАСТЕ ВО МАКЕДОНИЈА, ГО УБИВА РАКОТ

КОРЕНОТ НА РАСТЕНИЕТО КОЕ НАЈМНОГУ РАСТЕ ВО МАКЕДОНИЈА, ГО УБИВА РАКОТ

Сијарам Пандеј е професор на Одделението за хемија и биохемија на Универзитетот во Виндзор, Kанада и од 2000 година своите истражувања ги фокусирал на самоуништување на заболените клетки – вниманието го насочува кон природните продукти, пред се коренот од глуварче, ...

Read More »

Охриѓанец – измислил очила што ги откриваат клетките на тумурот ВИДЕО

Охриѓанец – измислил очила што ги откриваат клетките на тумурот ВИДЕО

Прецизно отстранување само на заболените клетки од тумур и запазување на здравото ткиво овозможуваат специјалните очила, пронајдок на охриѓанецот Виктор Груев, доктор на науки и професор на Универзитетот „Вашингтон“ – Сент Луис, Мисури, САД. Своето откритие Груев го презентираше пред ...

Read More »

Битолчанец на пат да го спаси светот од детската леукемија -тврди виновник е Вакцината против дифтерија

Битолчанец на пат да го спаси светот од детската леукемија -тврди виновник е Вакцината против дифтерија

Предизвикувач на детската леукемија е прераното примање на вакцината против дифтерија, кое секое новороденче ја прима во вториот месец од животот. Тврдам дека ако детето ја прими вакцината подоцна, по 14. месец, кога ќе прооди, човештвото ќе се спаси од ...

Read More »

Бесмртно суштество Хидра, можеби го држи клучот за подолг живот за луѓето

Бесмртно суштество Хидра, можеби го држи клучот за подолг живот за луѓето

Зошто старееме? Кога умираме и зошто? Дали постои живот без стареење? Со векови науката била фасцинирана од овие прашања. Сега истражувачите од Кил Германија истражиле зошто Хидрата е бесмртна и неочекувано откриле линк кој е поврзан со човечкото стареење.

Read More »
Scroll To Top