Free songs
Home / нови лекови (page 17)

Category Archives: нови лекови

Feed Subscription

За прв пат научниците излекуваа ревматоиден артритис кај глувците

За прв пат научниците излекуваа ревматоиден артритис кај глувците

Ревматоиден артритис е состојба која предизвикува болно воспаление на неколку зглобои во телото. Зглобната капсула станува надуена, а болеста може да ги уништи ‘рскавиците и коските како што напредува. Ревматоидниот артритис влијае врз 0.5%-1% кај светската популација. Докторите користат различни ...

Read More »

Олеснување за ин витро на државен трошок

Олеснување за ин витро на државен трошок

Фондот за здравствено осигурување ја олесни постапката за добивање право на ин витро на државен трошок за осигуреничките што имаат ограничена оваријална резерва на јајниците и отстапување од нормалните вредности на одредени хормони (FSH и anti-Mullerian хормон во серум), како ...

Read More »

Тест на крвта го проценува ризикот од самоубиство

Тест на крвта го проценува ризикот од самоубиство

Американските научници развија тест на крвта кој може да предвиди дали одредена личност може да посака да се самоубие. Истражувачите откриле дека варијациите на еден – единствен ген може да се користат за да се предвиди дали некој човек е ...

Read More »

Ракот на дојката може да се предвиди 10 години порано со анализа на крв

Ракот на дојката може да се предвиди 10 години порано со анализа на крв

Научниците сметаат дека десет години се доволен период за спроведување превенција и заштитни терапии. Суштината на крвниот тест развиен во Универзитетскиот колеџ во Лондон е да се оценат нивото и брзината на инвалидност на гените од надворешни фактори, како пушењето, ...

Read More »

Мозочниот удар може да се открие и пред да се случи

Мозочниот удар може да се открие и пред да се случи

Мозочниот удар ќе може да се открие и пред да се случи со новите апарати со кои неодамна се поднови скопската Kлиника за неврологија, велат надлежните. Оваа животнозагрозувачка дијагноза годишно се дијагностицира кај 4.000 пациенти во земјата, и, за жал, ...

Read More »

Откриен лек кој го враќа видот

Откриен лек кој го враќа видот

Лек кој е во експериментална фаза покажува значителен напредок во лекувањето и враќањетo на видот на пациенти со Леберова вродена мана (LCA-Leber congenital amaurosis), откриле научниците. Според научниците, ова е прв пат некој лек да ја подобрува визуелната функција на ...

Read More »

Создаден најмоќен лек против болки – 100 пати појак од морфиумот

Создаден најмоќен лек против болки – 100 пати појак од морфиумот

Во потрага по што поефикасен медикамент против болки, фармацевските компании дошле до револуционерно откритие. Имено откриен е аналгетик кој има 100 пати појако дејство од сите до сега познати лекови за смирување на болки, а основиот протеин е издвоен од ...

Read More »

Македонците ќе можат да се спасат од рак на желудник

Македонците ќе можат да се спасат од рак на желудник

Нов софистициран апарат за испитување на бактеријата хеликобактер пилори, која се смета за предизвикувач на ракот на желудник, доби Универзитетската клиника за гастроентерохепатологија во Скопје. Вредноста на апаратот е три милиони денари. – Тоа е бактерија која се јавува кај ...

Read More »

Нова вакцина излечи три бебиња заболени од ХИВ

Нова вакцина излечи три бебиња заболени од ХИВ

Три бебиња се излечени од ХИВ вирусот откако ја примиле новата револуционерна вакцина неколку часа откако дошле на свет. Четвртото дете кое исто така примило вакцина имало помало ниво на вируси после третманот. Откритијата се објавени на AIDS 2014 конференцијата во ...

Read More »

Австрија: Лекари ќе им вградуваат чипови на пациентите?

Австрија: Лекари ќе им вградуваат чипови на пациентите?

Поранешниот директор на виенската болница „Хартман“, Маркус Франц и генерален секретар на партијата Тим Штронах, вели дека по чипување на миленичињата, сега на ред се луѓето. Тој смета дека сите граѓани на Австрија би требало да добијат елекстронски здравствени картони, ...

Read More »
Scroll To Top