Free songs
Home / нови лекови (page 16)

Category Archives: нови лекови

Feed Subscription

Дознајте како изгледа процедурата за ин-витро оплодувањето

Дознајте како изгледа процедурата за ин-витро оплодувањето

Сте слушале многу за оваа постапка, некои можеби треба да бидат подложни на оваа процедура. Што претставува? Како се изведува? Видео анимацијата која следува е кратка, но има навистина многу да ви објасни… Моја Болница Скопје – (сајт) Моја Болница – ...

Read More »

Капка која ја отстранува диоптријата засекогаш!

Капка која ја отстранува диоптријата засекогаш!

Научниците развиле нова техника за подобрување на видот, а операцијата подразбира поставување на импланти кои се сместуваат под рожницата. На тој начин диоптриските очила повеќе не ви се потребни. Постапката трае околу десетина минути, а ја отстранува диоптријата засекогаш. За ...

Read More »

Револуционерно откритие: Пејсмејкер без батерии!

Револуционерно откритие: Пејсмејкер без батерии!

Швајцарските инженери, познати по изработка на најпрецизни часовници, ќе помогнат во кардиологијата со изработка на прототип на срцев електростимулатор или пејсмејкер, кој нема да работи на батерии, туку ќе користи технологија на рачен часовник кој се навива сам. Електростимулаторите, кои ...

Read More »

Првото бебе од сурогат мајка во Македонија ќе се роди 2015

Првото бебе од сурогат мајка во Македонија ќе се роди 2015

Сурогат мајка може да се биде само еднаш. Жената треба да е државјанин на Македонија на возраст од 25 до 50 години, да е мајка на најмалку едно дете, да е психофизички здрава, да не е кривично гонета, да не ...

Read More »

Ново истражување за неплодноста кај мажите

Ново истражување за неплодноста кај мажите

Наодите на научниците од универзитетот во Хонгконг покажуваат дека јакнењето на слојот на протеини што ги штити сперматозоидите може да придонесе во лекување на неплодноста. Станува збор за слој протеин кој е клучен за заштита на сперматозоидите од микроби, пишува стручното ...

Read More »

Нови лекови против рак – отрови од змии и шкорпии

Нови лекови против рак – отрови од змии и шкорпии

Научниците како средство за уништување на ракот, ја истражуваат можноста за користење на отровот од некој видови на змии, пчели и шкорпии.Кубанска национална лабораторија во последните години има патентирано четири многу важни вакцини, но за тоа светските медиуми молчат. А ...

Read More »

Истражување: Неверојатната врска на зелениот чај и канцерот

Истражување: Неверојатната врска на зелениот чај и канцерот

Ново истражување откри како една активна компонента на зелениот чај, ги уништува канцерогените клетки во панкреасот. Истражувачите веруваат дека откритието е знак за нов пристап кон проучувањето на превенцијата на ракот, пренесува Фактор. Откритието е објавено во списанието “Метаболомиката” и ...

Read More »

Ботокс за лекување на рак на желудник?

Ботокс за лекување на рак на желудник?

Ботоксот освен за пеглање на брчките, наскоро може да стане ефикасен третман за лекување на рак на желудникот,  покажало клиничкото испитување на пациенти во Норвешка. Ботокс инекциите можат да го спречат  растот на туморот, пишува Daily Mail. Го блокираат ослободувањето ...

Read More »

Со злато во борбата против ракот

Со злато во борбата против ракот

Минијатурни честички злато можат да ја зголемат ефикасноста на третманот за агресивни тумори на мозокот, пишува стручното списание „Nanoscale“. Британски научници од колеџот Ст. Џонс во Кембриџ, креираа честички на злато со размер од неколку милијардити делови на метарот и ...

Read More »

Враќање од мртвите: Научниците најдоа начин да ја “измамат” смртта

Враќање од мртвите: Научниците најдоа начин да ја “измамат” смртта

Радикалната постапка подразбира замена на крвта на пациентот со ладна солена вода која може да ги врати луѓето кои се работ на смртта, вели Дејвид Робсон. Кога температурата на вашето тело би била 10 Целзиусови степени, и кога не би ...

Read More »
Scroll To Top