Free songs
Home / нови лекови

Category Archives: нови лекови

Feed Subscription

Тимот на Камилоски го изведе првото роботизирање на човек во Македонија

Тимот на Камилоски го изведе првото роботизирање на човек во Македонија

Колку и да звучи футуристички, но напредокот на медицината им овозможува на пациентите кои имаат повреда на зглобовите и на скелетот и кои досега живееле со болки да можат да ги заменат повредените делови и да продолжат да живеат ослободени ...

Read More »

Во САД одобрен првиот третман со лек што ги убива клетките на ракот

Во САД одобрен првиот третман со лек што ги убива клетките на ракот

Американското биро за храна и лекови (ФДА) го одобри првиот медицински третман за редизајнирање на имуниот систем кај пациентите, со цел тој сам да ги нападне клетките на ракот, во случајов се работи за третман на леукемија. ФДА соопшти дека ...

Read More »

Студент измисли гел кој во секунда го сопира крварењето (Видео)

Студент измисли гел кој во секунда го сопира крварењето (Видео)

Џо Ландолина (20) студент по биомолекуларно и хемиско инжинерство на Универзитетот во Њујорк, создаде гел кој би можел да го спречи обилното крварење и така потенцијално да го елиминира користењето на ханзапласт.

Read More »

Кој има половина милион долари ќе го победи ракот: САД го одобри најефикасниот лек против канцер

Кој има половина милион долари ќе го победи ракот: САД го одобри најефикасниот лек против канцер

Соединетите Американски Држави го одобрија првиот медицински третман за „редизајнирање“ на имуниот систен на пациентот и така тој сам ги напаѓа келиите на ракот. Американската управа за храна и лекови соопшти дека одлуката претставува „историски“ момент за медицината, пренесув Би ...

Read More »

Нов начин на оплодување: Во Украина родено бебе со тројца родители

Нов начин на оплодување: Во Украина родено бебе со тројца родители

Првото бебе во светот зачнато со пронуклеарен трансфер, нов начин на вонтелесно оплодување каде наместо стандардните два, учествуваат три донатори, родено е во Украина на 5 јануари. Девојче кое го доби претходно неплодна двојка, сепак не носи ДНК материјал на ...

Read More »

Ултра-антибиотик против супербактериите

Ултра-антибиотик против супербактериите

Група американски научници создадоа антибиотик против инфекции предизвикани од најопасните супербактерии во светот, објави научното списание ПНАС. Како што наведува изворот, новата верзија на ванкомицинот е окарактеризирана како илјада пати поефективна од претходната, и делува против бактериите на три различни ...

Read More »

Медицински робот за прв пат влезе во операциона сала во Виена

Медицински робот за прв пат влезе во операциона сала во Виена

Во универзитетскиот клинички центар во Виена „АХК Виена“ прв пат во Австрија отстранети се два бубрега со помош на медицинскиот робот „Да Винчи“. Бубрезите се отстранети од живи донатори на органи и успешно се пресадени на пациентите примачи, а органите ...

Read More »

Спас од хемотерапија – таблета го заменува имунолошкиот систем

Спас од хемотерапија – таблета го заменува имунолошкиот систем

Научниците од Универзитетот Јеил развиле синтетички молекули кои делуваат како антитела. USPS – првиот синтетички молекул кои делува како антитела. Вештачките антитела кои се земаат орално може да ја заменат хемотерапијата која се зема интравенски за лекување на рак и автоимуни болести. ...

Read More »

Верувале или не наскоро ќе живееме 1000 години

Верувале или не наскоро ќе живееме 1000 години

Прочуениот англиски геронтолог и професор на Универзитетот Кембриџ Обри де Греј верува дека поради пребрзото темпо на развој на биологијата и другите науки ќе може да му се обезбеди на човекот да живее верувале или не дури илјада години и ...

Read More »

Нова современа терапија за лекување на болните од хепатит Ц

Нова современа терапија за лекување на болните од хепатит Ц

Нова, најсовремена терапија за лекување на хепатит Ц, со висок процент на успешност во лекувањето од оваа година ќе се применува на Клиниката на инфективни болести во Скопје. Директорот на Фондот за здравствено осигурување на Македонија, Сашо Стефаноски по денешната ...

Read More »
Scroll To Top