Free songs
Home / бабини рецепти (page 11)

Category Archives: бабини рецепти

Feed Subscription

Направете сами маст за детска кашлица. Ефикасна е!

Направете сами маст за детска кашлица. Ефикасна е!

Ако вашето дете го мачи болно грло и кашлица во текот на целата зима, обавезно пробајте да ја направите оваа маст која прави чуда. Многу лесно се подготвува, содржи само две состојки, но е многу ефикасна. Многу битно е тоа ...

Read More »

Излечете ја настинката само со лук и вино

Излечете ја настинката само со лук и вино

Потребни состојки: 12 средни по големина чешниња лук и ½ литар црвено вино. Подготовка: чешнињата лук се лупат и се сечкаат на четвртинки. Се ставаат во тегла и се додава виното. Теглата убаво се затвора и се чува на сонце ...

Read More »

Лечи за 1 ден – лек за крајници – проверено

Лечи за 1 ден – лек за крајници – проверено

Лек од руската традиционална медицина за лекување на воспалено грло и карајници. Изрендајте една главица црвено цвекло и кон него додадете 1 супена лажица оцет. Почекајте да накисне добро, па исцедете го сокот, така што ќе го истискате цвеклото. Измешајте ...

Read More »

Рецепт за нерви и желудник

Рецепт за нерви и желудник

За овој ефикасен чај, кој се препорачува дури и кај децата, ви треба : – 1 лажица маточина; – 2 лажици сушено нане; – 1 лажица анасон; – 1 лажица сушена лаванда; – малку сладок корен; Наведените состојќи ставете ги ...

Read More »

Еве како сами да направите „Фервекс“ против настинки

Еве како сами да направите „Фервекс“ против настинки

Овој напиток е природна замена за популарниот инстант лек за настинка – Фервекс. Еднакво е ефикасен, а можете да го направите сами дома, елиминирајќи ја потребата од одење во аптека. Во 1.5 литар превриена, па оладена вода, додајте 1 супена ...

Read More »

За имунитет, инфекции, бубрези – сами направете чај и сируп од Глуварче

За имунитет, инфекции, бубрези – сами направете чај и сируп од Глуварче

Глуварчето, може да се употребува и против болести на панкреасот и шеќерна болест, болест на уринарниот тракт и бубрезите. Подготовка на чај  1. Цветовите се одделуваат од дршките, се ставаат во сад со вода и се доведуваат до вриење околу ...

Read More »

Млади ореви во мед- неверојатен лек

Млади ореви во мед- неверојатен лек

40 млади ореви 1 кг мед Младите  ореви добро да се  измијат, да се  исушат, да се исечат на четвртини и да се стават во тегла и потоа се преливаат  со мед. Теглата добро се  затвора и се  остава да ...

Read More »

Еве како да направите лек за опоравување од мозочен удар

Еве како да направите лек за опоравување од мозочен удар

Претседателот на Националната академија за медицина на Узбекистан, д-р М.Хамрајев кој и самиот претрпел мозочен удар препорачува во домашни услови да се подготви едноставен лек за закрепнување. Овој лек според него ги подобрува моторни функции по мозочниот удар. Рецепт за ...

Read More »

Домашен лек за чир

Домашен лек за чир

Секое утро исцедeте свеж сок од зелка  од 1 до 1,5 дл. Испијте го тоа на празен желудник и ништо друго не јадете наредните два часа. Ова повторувајте го 40 дена. Терапијата по потреба можете да ја продолжите додека  е ...

Read More »

Народен лек за чистење на лимфи

Народен лек за чистење на лимфи

Како да се исчисти лимфа на целосно здрав и природен чин. Научете како нашите предци лимфата ја чистеле без употреба на лекови на денешната модерна медицина. Народен лек за чистење на лимфи Внатрешната чистота е многу важна, особено чистотата на ...

Read More »
Scroll To Top