Home / бабини рецепти / Еве како сами да направите „Фервекс“ против настинки

Еве како сами да направите „Фервекс“ против настинки

Овој напиток е природна замена за популарниот инстант лек за настинка – Фервекс.

domasen fervexЕднакво е ефикасен, а можете да го направите сами дома, елиминирајќи ја потребата од одење во аптека.

Во 1.5 литар превриена, па оладена вода, додајте 1 супена лажица крупна (по можност, морска) сол, сок од 1 лимон и 1 грам аксорбинска киселина.

Аксорбинската киселина содржи Ц витамин во прав (како шумлива таблета). По желба, напитокот можете да го засладите со лажица мед.

Сето ова треба добро да го измешате, а растворот треба да го испиете во рок од 1.5 час.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top