Free songs
Home / природен лек (page 70)

Category Archives: природен лек

Feed Subscription

5 продукти кои ја неутрализираат штетата од цигарите

5 продукти кои ја неутрализираат штетата од цигарите

Зелка Студиите направени од Националниот институт за екологија во САД покажаа дека зелката е одлично средство за превенција од ракот. Причината за ова е постоењето во зеленчукот на противраковни соединенија, кои го потискаат растот на клетките на ракот и го ...

Read More »

Растворете го во вода и решете се од киселини, болки во грлото, грчеви, икање, настинка, сало

Растворете го во вода и решете се од киселини, болки во грлото, грчеви, икање, настинка, сало

Станува збор за јаболков оцет чија примена е доста популарна во последно време. Грчеви во стомакот Ако причина за дијареата (пролив) е бактериска инфекција, јаболковиот оцет ќе ви помогне благодарение на своите антибактериски својства. Оцетот содржи пектин кој ќе ги ...

Read More »

4 чаеви за лекување на анемија

4 чаеви за лекување на анемија

Анемијата или намалувањето на црвените крвни садови, може сериозно да го наруши квалитетот на вашиот живот, а во сериозните случаи доведува и до тешки компликации. Анемијата често е предизвикана од недостатокот на железо во крвта, па затоа со помош на ...

Read More »

Исплачете се – еве што лечи плачењето

Исплачете се – еве што лечи плачењето

Плачењето е начин на кој ги исфрлуваме негативните емоции, а покрај тоа, солзите се своевидна одбрана од бактерии или реакција на некои хемикалии. Солзите не мора да значи дека се нешто лошо и знак на слабост, а еве зошто е ...

Read More »

Ова е најдобриот природен лек против кашлица кај децата

Ова е најдобриот природен лек против кашлица кај децата

Лековитиот крем од банана е одлично природно средство против кашлица чија ефикасност е проверена во лекувањето и на упорната кашлица при бронхитис. Посебно е делотворен кај деца, но и кај возрасни. Вкусен е, здрав и многу хранлив, па благотворно делува ...

Read More »

Кикириките во лушпа лек за мачнините во бременоста

Кикириките во лушпа лек за мачнините во бременоста

Утринските мачнини во бременоста претставуваат проблем за повеќето бремени жени и додека едни чекаат повраќањето да помине само од себе, други јадат кикирики. Мачнините и бременоста не реткост, а се повеќе идни мајки одат на гинеколог и нутриционист за да ...

Read More »

Домашни лекови за затнат нос или воспалени синуси

Домашни лекови за затнат нос или воспалени синуси

Затнатиот нос е чест термин кој се користи за проблематичната назална конгестија, која ако не се третира рано ќе резултира со синусни проблеми, па дури и блокада на носот и неколку сериозни проблеми. Причините за затнатиот нос можат да бидат ...

Read More »

Брза диета за детоксикација на организмот по празниците

Брза диета за детоксикација на организмот по празниците

Со оваа диета резултатите се видливи уште по третиот ден. Диетата вклучува продукти што заситуваат, кои се богати со витамини и кои ќе ви го забрзаат метаболизмот. Алкохолот е строго забранет за време на диетата. Појадок – Чаша од 250 ...

Read More »

Домашни капки против болка во ушите

Домашни капки против болка во ушите

Научниците од Државниот универзитет во Њујорк утврдиле дека во лукот е содржана особена материја-алицин, кој се бори со бактериите толку ефикасно колку и лек. Затоа лукот е одличен начин со кој ќе ја ублажите болката во увото. Доволно е да ...

Read More »

Ако се прејадовте за празниците, ова е решението

Ако се прејадовте за празниците, ова е решението

Слатки колачи, калорични специјалитети, печено месо,  разни салати со мајонез и павлака, жестоки пијалаци, лакомоста  и неодмереноста во консумирањето ваква храна за време на Новогодишните празници може многу да го оптоварат организмот . Тие илјадници калории не може да се ...

Read More »
Scroll To Top