Home / природен лек / Ова е најдобриот природен лек против кашлица кај децата

Ова е најдобриот природен лек против кашлица кај децата

Лековитиот крем од банана е одлично природно средство против кашлица чија ефикасност е проверена во лекувањето и на упорната кашлица при бронхитис.

Посебно е делотворен кај деца, но и кај возрасни. Вкусен е, здрав и многу хранлив, па благотворно делува и на желудникот.

thumb.phpАко вашето дето го мачи болно грло или кашлица, пробајте го овој чудесен крем. Многу едноставно се приготвува:

Крем од банани против кашлица- рецепт:

Потребни состојки:

2 зрели банани

2 супени лажици шеќер или мед (медот се додава кога смесата ќе биде малку изладена)

400 мл врела вода

Постапка:

Излупете ги бананите. Измечете ги со вилушка. Додадете шеќер и добро промешајте. Залијте со врела вода, поклопете и оставете да отстои половина час.

Ако користите мед, додадете го пред крајот, кога смесата ќе биде изладена. Можете да ја процедите, но не морате (според желба).

Употреба:

Смесата загрејте ја на ниска температура да биде млака.

Консумирајте 4 пати дневно по 100 мл.

Секој ден направете нова доза.

boza.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top