Free songs
Home / природен лек (page 20)

Category Archives: природен лек

Feed Subscription

Штитат од тумори, а ги фрламе во ѓубре

Штитат од тумори, а ги фрламе во ѓубре

Можеби најчесто ги фрлате, но треба да знаете и дека листовите од морков во целост се употребливи. Тие се богат извор на витамини и минерали. Според некои лековити својства, листовите се полековити и од самиот корен. Листовите од морков содржат ...

Read More »

Лек против инфекциите на уринарниот тракт

Лек против инфекциите на уринарниот тракт

Прегледот на претходните студии за брусницата го потврдуваат старото и добро познато правило – брусницата е моќен лек за превенција и третман на уринарните инфекции. За потребите на новата студија, тимот предводен од д-р Chih -Hung Wang од Националната Тајванска ...

Read More »

Јајцата од јапонска препелица лекуваат куп заболувања – еве за која болест колку јајца треба

Јајцата од јапонска препелица лекуваат куп заболувања – еве за која болест колку јајца треба

Јајцата од јапонска се добри за деца во развој, регенерација, подмладување на телото, корисна храна за децата. Овие јајца во себе содржат 74,6 проценти вода, 13,1 проценти протеини, 11,2 проценти масти, 1,1 процент минерали , од кои 0,5 проценти калиум, ...

Read More »

Лек со кои ќе го исфрлите каменот од жолчка – ем ќе спречите појава на нов

Лек со кои ќе го исфрлите каменот од жолчка – ем ќе спречите појава на нов

Сакам да споделам ефикасни методи како на природен начин да го спречите настанувањето на камчиња во жолчката и доколку истите ги имате да ги отстраните. 1.Правиот начин е следен : – 250 мл маслиново маслов (ладно цедено маслиново масло) -250 ...

Read More »

Балансирана исхрана и активен начин на живот е рецепт за здравје

Балансирана исхрана и активен начин на живот е рецепт за здравје

Балансирана исхрана и активен и здрав начин на живот е мошне важна за здрав живот. Научниот пристап во исхраната ги менува животите на луѓето. Преку понуда на висококвалитетни производи луѓето се инспирираат да живеат здрав, активен живот. Базирано на научен ...

Read More »

Свет без рак со витаминот Б17

Свет без рак со витаминот Б17

Ракот е последица на хронично пореметување на метаболизмот кое настанува ако исхраната е сиромашна со хранливи материи и недостигаат одредени витамини и минерали. Тргнувајќи од оваа претпоставка, американскиот биохемичар Ернест Кребс во средината на минатиот век издвоил хемиска супстанца за ...

Read More »

Ова се причините, зошто целиот свет почна масовно да користи чиа семе!

Ова се причините, зошто целиот свет почна масовно да користи чиа семе!

Зборот чиа доаѓа од зборот на Маите кој значи сила. Во своите 28 грама, семето обезбедува голем број на витамини и протеини. Чиа семето е одличен извор на антиоксиданси. Антиоксидансите од храната можат да имаат позитивни ефекти на здравјето и ве ...

Read More »

Лек за се, освен за смртта – Еве што лекува Црното семе – Кумин

Лек за се, освен за смртта – Еве што лекува Црното семе – Кумин

Овие неколку фармацевтски дејства се само дел од многубројните придобивки на црното семе. Постојат уште 600 други придобивки кои ќе ви го подобрат здравјето, а вие ќе бидете поздрави од кога било. Исто така, многу истражувачи се обиделе да го ...

Read More »

Сувите сливи и грозје против рак на дебело црево и дојка

Сувите сливи и грозје против рак на дебело црево и дојка

Дали знаете дека сувите сливи се на првото скалило според содржината на антиоксиданси, и се далеку пред другото овошје и зеленчук? Еве зошто. Покрај тоа што содржат големи количини на влакна со кои ги одржуваме нашите црева, сувите сливи, според ...

Read More »

Го јадете секој ден а не знаете дека може да ве разболи – еве како да откриете!

Го јадете секој ден а не знаете дека може да ве разболи – еве како да откриете!

Што јадете секој ден, дали тоа ви користи или штети. Храната знае да биде и лек но и да ве разболи. Можеби јадете нешто за што не сте ни свесни дека за вашиот организам е штетно. Одговор на ова прашање ...

Read More »
Scroll To Top