Free songs
Home / природен лек (page 20)

Category Archives: природен лек

Feed Subscription

Течен кромид – ги чисти крвните садови, добар за мозокот

Течен кромид – ги чисти крвните садови, добар за мозокот

Исцедете 100 грама сок од кромид во тегла и додадете 100 грама мед. Добро измешајте и пијте трипати дневно по една супена лажица, половина час пред јадење. Ги прочистува крвните садови, мозокот и го подобрува памтењето. Освен тоа, помага за ...

Read More »

Како да го зачувате потемнетиот тен и после сончање

Како да го зачувате потемнетиот тен и после сончање

Пилинг пред сончање Поставете добра основа за потемнетиот тен. Пред изложување на сонце направете квалитетен пилинг на телото и отстранете ги сите мртви клетки. Вака подготвената кожа и отворени пори подобро ќе ги „впијат сончевите зраци“, ќе ви обезбедат полесно ...

Read More »

Лавандата – ем смирува, ем лечи – еве што

Лавандата – ем смирува, ем лечи – еве што

Лаванда е грмушка која потекнува од Медитеранот. Таа е зимзелена и има сребрени лисја. Исцелителната сила доаѓа од боите и може да биде зачувана на неколку начини. Најпопуларниот е преку прибирањето на етерично масло. Се произведува исто и вода од ...

Read More »

Ако сте раздразливи и нервозни – ова ќе ви помогне

Ако сте раздразливи и нервозни – ова ќе ви помогне

Загрејте 1 литар маслиново масло во сад на 40 Целзиусови степени. Во топлото масло додадете 50 грама сушена мајчина душичка сомелена во прав. Садот со масло ставете го во друг поголем сад со врела вода и загревајте го мевлемот на ...

Read More »

Зеленчук кој нутриционистите го јадат секој ден – поради него се слаби и не заболуваат од ништо

Зеленчук кој нутриционистите го јадат секој ден – поради него се слаби и не заболуваат од ништо

Ако сакате брзо да се заситите и притоа да ја сочувате витката линија, јадете келераба, советуваат нутриционистите. Овој исклучително нискокалоричен зеленчук изобилува со влакна кои обезбедуваат подолго чувство на ситост и го поттикнуваат варењето, поради што особено се препорачува на ...

Read More »

За жед, треска, воспаление, иритација на абдоменот – Семе од афион

За жед, треска, воспаление, иритација на абдоменот – Семе од афион

Семето од афион е она што се деривира и преработува од растнието афион (Papaver somniferum). Овие семиња не содржат наркотични својства. Иако е точно дека непроцесираното семе на растението содржи алкалоиди како морфиум, лек за болка кој создава зависност, обработените ...

Read More »

Овој напиток ги убива сите непријатни мириси – Мирис на нозете, пот..

Овој напиток ги убива сите непријатни мириси – Мирис на нозете, пот..

2 јаболка 4-5 листови од свеж кељ 1 куп магдонос 1 исцеден лимон (сок) 1 парче ѓумбир Состојки се мијат во ладна вода и ставете сето тоа заедно во блендер Ако овошје и зеленчук не е разладено, во блендер додадете ...

Read More »

Пијте го секое утро – и за 3 дена ќе почувствувате разлика

Пијте го секое утро – и за 3 дена ќе почувствувате разлика

Холивудската нутириционистка Kimberly Snyder, заслужна за сјајна кожа и сјаната коса на многу светски ѕвезди, го објави тајниот режим на исхрана кој е заслужен за убавината на многумина ширум светот. Во книгата The Beauty Detox Foods таа објави мали тајни ...

Read More »

Направете си природен стик против потење

Направете си природен стик против потење

Дезодорансите се производи кои се прават на алкохолна или водена база, делуваат против бактерии и така ги спречуваат непријатните мириси. Но за да биде делотворен деозодрансот не мора да биде преполн со хемиски состојки – ако сакате природен и миризлив ...

Read More »

10.000 пати посилна од хемотерапијата – Гравиолата лек за рак

10.000 пати посилна од хемотерапијата – Гравиолата лек за рак

Замислете дека некој ви раскажал дека од лекарите добил рецепт против рак на дебелото црево, и дека на него е напишан – екстракт на graviola. Се разбира дека не би му верувале, бидејќи тоа од конвенционалната медицина не може да ...

Read More »
Scroll To Top