Free songs
Home / нови лекови (page 3)

Category Archives: нови лекови

Feed Subscription

Родено првото бебе со три биолошки родители

Родено првото бебе со три биолошки родители

Ограничените детали за раѓањето на ова бебе се откриени пред почетокот на Конгресот на Американското здружение за репродуктивна медицина, што ќе биде одржан следниот месец и на кој подетално ќе се дискутира за оваа тема. Според критичарите, постапката се сведува ...

Read More »

Откриена вакцина за дијабетес

Откриена вакцина за дијабетес

Само во Америка над 1,25 милиони луѓе страдаат од дијабетес тип 1. Bacillus Calmette – Guerin е вакцината која е користена за туберкулоза пред 100 години и изгледа дека токму таа е решение за овој сериозен проблем. Во денешно време ...

Read More »

Слепа жена прогледа – вградено и е првото бионичко око

Слепа жена прогледа – вградено и е првото бионичко око

За прв пат во историјата научниците успеаа да и го вратат видот на слепа жена, имплатирајќи и Бионичко око. Австралискиот дизајниран имплант, кој наликува на моделот направен во филмот во Терминатор, е многу веројатно дека може да им го промени ...

Read More »

Лекарите почнаа да пропишуваат рецепти за масло од канабис

Лекарите почнаа да пропишуваат рецепти за масло од канабис

Маслото од канабис на рецепт веќе им е достапно на македонските пациенти. Можат да го користат болни од мултиплекс склероза, епилепсија, малигни заболувања и ХИВ инфекција. Се уште траат едукациите на специјалистите што ги вршат странски експерти околу правилната примена ...

Read More »

Вакцината против ХПВ во текот на 10 години го намалила бројот на инфекции за 90 отсто

Вакцината против ХПВ во текот на 10 години го намалила бројот на инфекции за 90 отсто

Неодамнешното истражување на вакцината против хуман папилома вирусот (ХПВ) откри дека во текот на десет години, од почетокот на нејзиното користење, стапката на инфекција со ХПВ опаднала за дури 90 проценти во земјите каде редовно се користи, пишува „Сајнс Алерт“. ...

Read More »

Маслото од канабис од понеделник во продажба

Маслото од канабис од понеделник во продажба

Во аптеките од понеделник во продажба, ќе се најде и медицинското маслото од канабис во концентрации со тераписко дејство. Станува збор за препаратот „каноил канц“, маслени екстракти, кои во својот состав содржат строго контролирана концентрација на активните компоненти ТХЦ (тетрахидроканабинол) ...

Read More »

Македонци пронајдоа систем за спречување на инфаркт (Видео)

Македонци пронајдоа систем за спречување на инфаркт (Видео)

Систем за дијагноза на неправилности во срцевата работа – ова е иновативното решение на кое работат четири млади научници од Македонија, пишува Канал 5 Алесандар Ристовски, Ана Гушева, Александар Стојменски и Пано Гушев пред камерите на канал 5 го објаснуваат ...

Read More »

Откриен виновникот за седум видови рак, а сите често го земаме

Откриен виновникот за седум видови рак, а сите често го земаме

Алкохолот директно предизвикува најмалку седум видови карцином, а опасен е дури и за луѓето кои ужиуваат во мали или умерени количини. Алкохолот директно предизвикува најмалку седум видови карцином, а опасен е дури и за луѓето кои уживаат во мали или ...

Read More »

Нема повеќе влакна: Произведен спреј што ги уништува влакната засекогаш

Нема повеќе влакна: Произведен спреј што ги уништува влакната засекогаш

На влакнестите нозе им дојде крајот. Во Велика Британија е пуштен во продажба револуционерен спреј „Inhibitif“ за кој производителите тврдат дека со континуирана употреба се намалува потребата за отстранување на влакната. Состојките во спрејот радикално го забавуваат растот на влакната.Иако ...

Read More »

Чудо на повидок – Машина која и по 7ч враќа од мртвите по доживеан инфаркт

Чудо на повидок – Машина која и по 7ч враќа од мртвите по доживеан инфаркт

Чудо на повидок! Револуционерна срцева машина, наводно, може да оживее пациент кој починал од срцев удар дури и по седум часа по прогласувањето на смртта. Машина наречена ECMO ги оживува жртвите на срцев удар со земањето на крв од телото, го ...

Read More »
Scroll To Top