Free songs
Home / нови лекови (page 19)

Category Archives: нови лекови

Feed Subscription

Научниците откриле како настанува ракот- наскоро доаѓа и лек?

Научниците откриле како настанува ракот- наскоро доаѓа и лек?

Благодарение на тоа што се пронајдени самите „корени“ на сите малигни заболувања, во скора иднина, човештвото еднаш засекогаш би можело да му каже „збогум“ на ракот Научниците откриле единствен, таканаречен „смртоносен тип“ матични ќелии, односно „мајката на ракот“, кои претставуваат ...

Read More »

Ќе умрам ли за пет години – тест на смртта за најхрабрите

Ќе умрам ли за пет години – тест на смртта за најхрабрите

Финските научници благодарение на биомаркерите кои се наоѓаат во крвта, телесните течности и ткивата можат да предвидат кои здрави личности имаат најголем ризик од смрт. Таканаречениот тест на смртта ја предвидува веројатноста со која еден здрав човек може да умре ...

Read More »

Домашен тест за рак на дебело црево

Домашен тест за рак на дебело црево

Американски научници развија домашен тест втемелен на анализа на примероците на столицата која открива рак на дебелото црево со 92 проценти точност. Тестот развиен во Маунт Синај болницата во Њујорк вклучува анализа на ДНК присутна во примерокот на столицата, што ...

Read More »

Измислија средство за сончање што се пие (Видео)

Измислија средство за сончање што се пие (Видео)

Американската козметичка компанија Осмосис го претстави чудото од производ за заштита од сонце наречено Хармонајзд H20. Станува збор за течност која се пие и гаратира сигурна заштита од сончевите зраци во следните три часа. Всушност од течноста се внесуваат само ...

Read More »

СЗО- родени во 2012 ќе живеат подолго од родени во 1990 година

СЗО- родени во 2012 ќе живеат подолго од родени во 1990 година

Женските родени во 2012 – та може да очекуваат да живеат во просек по 73 години, а момчињата по 68 момчиња. Тоа е за шест години подолго отколку децата кои се родени во 1990 година, покажуваат бројките објавени на Светската ...

Read More »

Со нов вид тестирање ќе се намали смртноста кај новороденчињата

Со нов вид тестирање ќе се намали смртноста кај новороденчињата

Нов вид на крвен тест би можел да им помогне на лекарите да ги разликуваат лажните од вистинските контракции и да утврдат дали ќе дојде до предвремено породување. Околу 5 проценти од жените имаат знаци дека би можеле да родат ...

Read More »

Откриена тајната на смртта

Откриена тајната на смртта

Благодарение на развојот на медицината, луѓето живеат значително подолго, но и покрај тоа науката се уште не може да вети долговечност.Постојат истражувања кои се обидуваат да ги откријат процесите во организмот  кои предизвикуваат стареење. Анализата на крвта на некогашната најстара ...

Read More »

Дури 50% болни од рак живеат и 10 години по дијагнозата

Дури 50% болни од рак живеат и 10 години по дијагнозата

Шансите дека болни од рак ќе живеат подолго од десет години  денес се многу повисоки отколку пред 40 години. Речиси половина од пациентите кои имаат малигна болест живеат најмалку 10 години од дијагностицирањето , тврдат научници од Центарот за истражување ...

Read More »

Изум на векот: Дувнете во мобилниот и веднаш ќе откриете дали имате рак

Изум на векот: Дувнете во мобилниот и веднаш ќе откриете дали имате рак

Изум кој ќе спасува милиони животи. Замислете дека со помош со мобилен телефон, за само неколку минути можете да утврдите дали некаде во телото се појавува најлошата болест. Ова, според зборовите научниците од компанијата „Аулстон“ која соработува со Универзитетот „Кембриџ“, ...

Read More »

Научниците развиваат мини роботи кои ќе пливаат во нашата крв

Научниците развиваат мини роботи кои ќе пливаат во нашата крв

Истражувачите Ерик Дилер и Метин Сити од Универзитетот Карнеги Мело во Питсбург, САД, откриле начин за надминување на овој проблем. Тие создадоа едноставна верзија на микроробот користејќи плочка од материјали со магнетни својства. Секој од роботите е со должина од ...

Read More »
Scroll To Top