Free songs
Home / бабини рецепти (page 30)

Category Archives: бабини рецепти

Feed Subscription

Бабин лек за извлекување на гној од раните

Бабин лек за извлекување на гној од раните

За да ја подготвите, измешајте 1 лажиче мед, 1 лажица брашно и 1 жолчка од јајце. Измешајте добро и смесата ставете ја во фрижидер. Ставајте од смесата точно на врвот на гнојната рана или чирот. Потоа покријте со парче тенка ...

Read More »

Лековит сок од смрека кој лекува дијабетис!

Лековит сок од смрека кој лекува дијабетис!

Состојки – 0,5кг смрека (бобинки), – 3 л вода – 1 лимон. Подготовка Смреката ставете ја во стаклена тегла од три литри и додадете вода до врвот. Додадете сок од 1 лимон, па оставете го да отстои неколку дена. Сокот ...

Read More »

Лек за болки предизвикани од носење тесни чевли

Лек за болки предизвикани од носење тесни чевли

Деформираните коски или зглобови по рацете или стапалата се вистинско мачење, особено ако носите тесни чевли. Со цел да ги излекувате болките, подгответе го следниов едоставен рецепт. Во 10мл. тинктура од јод растворете пет таблети аспирин и мешајте додека смесата не ...

Read More »

Чудотворна смеса од рен, лук и пиво за намалување на шеќерот во крвта!

Чудотворна смеса од рен, лук и пиво за намалување на шеќерот во крвта!

Потреби состојки: Корен од рен со должина 20 сантиметри и дебелина 1,5-2 сантиметри, 9 чешниња лук, пиво и стаклен сад од 1 литар ( шише или тегла). Измијте го добро ренот, но не го лупете. Исечете го ситно и ставете ...

Read More »

Ако си го фатите прстот на врата, имате модрица или чврга – бабини лекови

Ако си го фатите прстот на врата, имате модрица или чврга – бабини лекови

Ајој  отиде прстот Ако го фатите вашиот прст во некоја фиока или удрите со главата во работ на прозорецот. Посипете на болното место шеќер во прав и оставете го, додека не се одлепи само, а потоа исплакнете добро со ладна ...

Read More »

Лек од вински оцет и јајце против висок крвен притисок

Лек од вински оцет и јајце против висок крвен притисок

Едно јајце се вари тврдо како за јадење. Се става во чаша и се залева со вински оцет – да го покрие. Престојува во оцетот 24 часа. Кората се разградува а внатрешноста останува обложена со ципата. Таа се лупи без ...

Read More »

Сируп за смирување сува кашлица од кромид и мед

Сируп за смирување сува кашлица од кромид и мед

Во мало тегличе со капак кој што убаво се затвара се ставаат круговите кромид. По секое кругче кромид сипете мед колку да го покрие кромидот. Правете го ова додека не се потрошат тркалцата кромид, затворете со капакот и оставете го ...

Read More »

Како да си помогнете ако ве касне оса или стршлен?

Како да си помогнете ако ве касне оса или стршлен?

Следниот совет го прошири еден пчелар, а кој што го пробал потврдува дека дава одлични резултати по убодот од овие инсекти. -Ќе си помогнете лесно ако имате андол или аспирин таблети; -Едноставно, навлажнете ја таблетата и поставете ја на местото ...

Read More »

Баба рада издаде книга – се промовираше „Билките на баба Рада“

Баба рада издаде книга – се промовираше „Билките на баба Рада“

Издавачкиот центар „Три“ ја промовира книгата „Билките на баба Рада“, прирачник на најгледаната македонска емисија посветена на билките и нивната лековита моќ. Прирачникот содржи над 250 рецепти, чија ефикасност е проверена од народни искуства. Тој е печатено издание на советите кои ...

Read More »

Бабин лек против каснување од комарец или друг инсект

Бабин лек против каснување од комарец или друг инсект

Што е најдобро да ставите на местото од каснување од комарец или некој друг инсект? Секако, за да се ублажи непријатното чувство, ладниот облог со оцет е решение за кое знаеле уште нашите баби и тоа не треба да се ...

Read More »
Scroll To Top