Free songs
Home / аларм

Category Archives: аларм

Feed Subscription

Лоша вест за тие што ставаат млеко и шеќер во кафето

Лоша вест за тие што ставаат млеко и шеќер во кафето

Секој си има свој начин и свој ритуал на пиење кафе и не пробуваме да ве разубедиме, но овие информации сигурно ќе ве интересираат, посебно ако вашето кафе го сакате со повеќе млеко или шеќер. Имено, кога додавате млеко или ...

Read More »

Внимателно: Мислите дека користите зачин, но во прашање е отров!

Внимателно: Мислите дека користите зачин, но во прашање е отров!

Сувата мешавина на зачини се наоѓа на полица кај повеќето домаќнки, но ретко кој знае дека овие тегли се, всушност, полни со отров. Доволно е само да го прочитате составот и да ви биде јасно дека содржината на овие мешавини ...

Read More »

Ова суштество живее на нашите тела … Заштитете се

Ова суштество живее на нашите тела … Заштитете се

Сигурно немате слушнато за ова суштество кое не е опасно, но предизвикува осип и чешање на лицето. Се работи грини од видот Demodex. Овие грини се хранат со ќелиите од нашата кожа. Најпознати видови се Demodex foliculorum и Demodex Brevis. ...

Read More »

Лекарите предупредуваат: Никогаш повеќе не ја ставајте храната во алуминиумска фолија!

Лекарите предупредуваат: Никогаш повеќе не ја ставајте храната во алуминиумска фолија!

Дали сте и вие дел од луѓето кои сите остатоци од храна ги замотуваат во алуминиумска фолија, па дури и ја подготвуваат храната во неа? Повеќе немојте да го правите тоа, бидејќи лекарите издадоа шокантно предупредување. Имено, алуминиумот од оваа ...

Read More »

Еве што ќе ви се случи ако изедете расипано јајце

Еве што ќе ви се случи ако изедете расипано јајце

Салмонелата е еден од најчестите облици на труење, а јајцата може да бидат причина за тоа. И лушпата и внатрешноста на јајцето, вклучувајќи ја и жолчката и белката, може да бидат контаминирани со салмонела, а неправилната примена и чувањето на ...

Read More »

Детенце од оваа обична играчка го загуби видот, внимавајте што им купувате на децата

Детенце од оваа обична играчка го загуби видот, внимавајте што им купувате на децата

Тинејџер од Тасманија го загубил 75 отсто видот откако си игарл со ласер и го држел вперен во своите очи, јавија австралиските медиуми. 14-годишното дете дошло кај офталмолог со сериозни повреди на очите и обајснил дека си играл со ласер ...

Read More »

Ако не менуваte постелнина неделно, ризикувате егземи, астма …

Ако не менуваte постелнина неделно, ризикувате егземи, астма …

Британската анкета на 2.000 луѓе открила дека само двајца од петмина луѓе ја менуваат постелнината на една недела. Според лекарите постелнината мора да се менува секоја недела, во спротивно создаваме плодно тло за многу болести. Една петтина луѓе не ја ...

Read More »

Смртоносна габична инфекција отпорна на лекарства се шири низ светот, дијагностицирани 30 лица

Смртоносна габична инфекција отпорна на лекарства се шири низ светот, дијагностицирани 30 лица

САД во моментов има повеќе од 30 лица дијагностицирани со смртоносна габична инфекција, отпорна на лекарства, откако здраствените власти издадоа предупредување за овој патоген уште во јуни, 2016-та. Се шири низ целиот свет Габата наречена Кандида Аурис се шири низ ...

Read More »

СЗО објави листа на најопасни бактерии- погледнете кои се

СЗО објави листа на најопасни бактерии- погледнете кои се

Светската здравствена организација (СЗО) ја објави листата на 12 најопасни бактерии за луѓето, наведувајќи дека лекарите брзо ги губат опциите за лекување. На прес-конференцијата на СЗО во Лондон наведено е дека листата има за цел да го промовира развојот на ...

Read More »

Никогаш не прекинувајте го кивањето, а еве и зошто!

Никогаш не прекинувајте го кивањето, а еве и зошто!

Додека киваме, воздухот низ нашите ноздри лета со брзина до 160 километри на час. Ако кивањето намерно го запреме, целиот тој притисок се сели во некој друг дел на телото, кој може да настрада. Начинот на кивање се разликува дома ...

Read More »
Scroll To Top