Free songs
Home / Author Archives: BabinLek

Author Archives: BabinLek

Feed Subscription

Бабин лек од Кантарион – за Гастритис, рани и изгореници, депресија ….

Бабин лек од Кантарион – за Гастритис, рани и изгореници, депресија ….

Ова магично растение расте во висина од 60 см, има специфичен мирис, горчлив вкус, и богато е со железо, етерично масло, смола, каротин и витамин Ц. Кантарионот (Hipericum perforatum L.) е повеќегодишна билка со жолти цветови која расте насекаде низ ливадите и планинските падини на европскиот континент и ...

Read More »

Бојата на јазикот говори за вашето здравје – Црвен, жолт или шарен?

Бојата на јазикот говори за вашето здравје – Црвен, жолт или шарен?

Ако вашиот јазик има црвена боја (промената ќе биде суптилна, но сепак воочлива), тоа може да биде знак за недостаток од витамин Б12. Недостаток од тој витамин може да предизвика невролошки проблеми како и деменција при старост. Б12 е исклучително ...

Read More »

Оревот го намалуват холестеролот подобро од која таблета

Оревот го намалуват холестеролот подобро од која таблета

Може ли консумирањето на ореви да биде клуч за здраво срце? Новото истражување покажува дека тоа овозможува моментална заштита од срцеви болести. Редовното земање би овозможило и трајна заштита. Научниците забележало значително подобрување на нивото на холестеролот и флексибилност на ...

Read More »

Лек за вкочанетост на врат или кичма,за болка во коските од настинка

Лек за вкочанетост на врат или кичма,за болка во коските од настинка

За опуштање на мускулатурата,за вкочанетост на врат или кичма,за болка во коските од настинка 1 литар.медицински алкохол (90 % мислам дека е),2 табли аналгин,(андол или аспирин) и едно кутивче од 5 гр.ментол кристали. Сето ова го има во аптеките на ...

Read More »

Намалува болки, грчевите во бубрег – Лековитоста на пченкарната свила – стар „бабин“ лек

Намалува болки, грчевите во бубрег – Лековитоста на пченкарната свила – стар „бабин“ лек

Пченкарната свила многу долго се користи како природен лек, треба да се исече пред опрашувањето. Потоа се суши во сенка на умерена температура. Лековите е само онаа свила во време кога пченката е млада (млечна). Зрелата, сува и темна пченкара ...

Read More »

Ве боли глава, седите долго пред компјутер – Вежби за заморени очи

Ве боли глава, седите долго пред компјутер – Вежби за заморени очи

Ако вашата работа се одвива пред компјутер и имате потреба од 8 часа сконцентриран поглед, овие неколку вежби се идеални за одмор и релаксација на очите. Потребно е да ги правите најмалку 5 минути за да почувствувате позитивна промена. – ...

Read More »

Храна како лек – Еве кои печурки се најкорисни и лековити

Храна како лек – Еве кои печурки се најкорисни и лековити

Употребувањето на печурките во исхраната е познато уште од многу одамна. Познати по своите карактеристични лековити својства, нивното место во исхраната зазема сѐ поголемо и поголемо место. Луѓето кои на своето здравје посветуваат многу големо внимание, печурките многу често ги ...

Read More »

„Сами правиме фатални грешки“ – српски епидемиолог објаснил зошто луѓето умираат од грип

„Сами правиме фатални грешки“ – српски епидемиолог објаснил зошто луѓето умираат од грип

Податоците од Институтот за јавно здравје „Батут“ истакнуваат дека досега во Србија заболеле 104.867 пациенти, а починале 29. Министерството за здравје во Србија предложи продолжување на распустот. Меѓу починатите од грип во Србија има и млади луѓе, што отворило прашање ...

Read More »

Дали семките од кајсија може да ве спасат од рак?

Дали семките од кајсија може да ве спасат од рак?

Приказната за витаминот Б17, чиј најголем извор се семките од кајсија, не е продавање лажна надеж и препорака за лекување. Одлуката за дозирање и превентивно консумирање на семките може да ја донесе секој по консултација со лекар Им се радуваме ...

Read More »

Аронија – бобинката што спасува живот

Аронија – бобинката што спасува живот

Зрелите плодови на аронијата содржат големо количесто на хранливи и лековити состојки.Богати се со витамини како А, Ц, Б6, Б2, Б9, Е и бетакаротен, а исто така и витамини П. Содржи и минерали како калциум, манган, железо, јод, фосфор,калај и ...

Read More »
Scroll To Top