Free songs
Home / 2014 / July (page 6)

Monthly Archives: July 2014

Бабин лек за извлекување на гној од раните

Бабин лек за извлекување на гној од раните

За да ја подготвите, измешајте 1 лажиче мед, 1 лажица брашно и 1 жолчка од јајце. Измешајте добро и смесата ставете ја во фрижидер. Ставајте од смесата точно на врвот на гнојната рана или чирот. Потоа покријте со парче тенка ...

Read More »

Кинески вежби за подобро спиење

Кинески вежби за подобро спиење

1. Легнете на грб со свиткани коленици, а со рацете привлечете ги колениците на градите и дишете нормално. Задржете ја оваа положба една минута, а потоа опуштете се, исправете ги нозете и ставете ги рацете до телото. 2. Легнете на ...

Read More »

Научници тврдат – царскиот рез може да ја промени ДНК -та на детето

Научници тврдат – царскиот рез може да ја промени ДНК -та на детето

Царскиот рез е се поприсутен во светот, каде речиси 50 отсто од децата во Кина се родени на тој начин. Сепак, оваа опција, освен за мајка, може да биде опасна и за децата, вели професорот по молекуларна биологија Томас Екстром ...

Read More »

Рибата го продолжува животот за три години – Еве за кои болести е добра

Рибата го продолжува животот за три години – Еве за кои болести е добра

Само еден рибји оброк неделно го намалува ризикот од болести. Стручњаците препорачуваат јадење риба два пати неделно. За еден оброк би требало рибата да биде богата со масло: сардини или харинги поради омега-3 масните киселини. Важни состојки во рибиното месо: бакар, ...

Read More »

3 причини зошто да не го фрлате сокот од кисели краставички

3 причини зошто да не го фрлате сокот од кисели краставички

Кога ќе ги изедете краставичките не фрлајте го сокот во одводот, туку ставете го во вашиот омилен оброк или коктел. Пијалок после вежбање Течноста со оцет е богата со електролити, затоа можете да ја пиете после напорно вежбање нез никакви ...

Read More »

Лековит сок од смрека кој лекува дијабетис!

Лековит сок од смрека кој лекува дијабетис!

Состојки – 0,5кг смрека (бобинки), – 3 л вода – 1 лимон. Подготовка Смреката ставете ја во стаклена тегла од три литри и додадете вода до врвот. Додадете сок од 1 лимон, па оставете го да отстои неколку дена. Сокот ...

Read More »

Моќта на лековитата кал во Дојранското Езеро

Моќта на лековитата кал во Дојранското Езеро

Дојран (друго име Полин, Поленин, Полјанин) е историски град во југоисточниот дел на Република Македонија на брегот на Дојранското Езеро, којшто бил разурнат во Првата светска војна, кога броел дури 18. 000 жители. Денес името Дојран го носат три населби ...

Read More »

Еве што да правите да не закачите габични инфекции во лето

Еве што да правите да не закачите габични инфекции во лето

БЕЗ ЈАКИ САПУНИ Исчистете го плакарот од облеката од синтетика. Таа не ~ дозволува на кожата да дише, што пак го поттикнува потењето и со тоа се создава идеална ситуација за развој на габичките. Сличен ефект имаат и алиштата направени ...

Read More »

Лек за болки предизвикани од носење тесни чевли

Лек за болки предизвикани од носење тесни чевли

Деформираните коски или зглобови по рацете или стапалата се вистинско мачење, особено ако носите тесни чевли. Со цел да ги излекувате болките, подгответе го следниов едоставен рецепт. Во 10мл. тинктура од јод растворете пет таблети аспирин и мешајте додека смесата не ...

Read More »

Три добри причини за да се јаде диња

Три добри причини за да се јаде диња

Постојат три доволни причини да јадете диња: освежува, не дебели, и содржи многу витамини и минерали. Дињата содржи многу вода (91%), а има малку повеќе шеќер, па затоа не им се многу препорачува на дијабетичарите. Содржи и 1% растителни влакна, ...

Read More »
Scroll To Top