Home / бабини рецепти / Лек за болки предизвикани од носење тесни чевли

Лек за болки предизвикани од носење тесни чевли

Деформираните коски или зглобови по рацете или стапалата се вистинско мачење, особено ако носите тесни чевли. Со цел да ги излекувате болките, подгответе го следниов едоставен рецепт.

noze1Во 10мл. тинктура од јод растворете пет таблети аспирин и мешајте додека смесата не стане безбојна.

Намачкајате ги со неа болните места и облечете чорапи или ставете ракавици, ако имате проблем со рацете. Целта е добро да го затоплите местото. Останете со чорапите во текот на ноќта. Продолжете да ја користите рецептата две недели, без да пропуштите една вечер. Потоа направете пауза од еден месец.

За најдобар ефект нужно е да направите четири такви процедури на лекување и ќе имате видно подобрување на состојбата, а болките во целост ќе исчезнат.

извор: Боза.мк

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top