Free songs
Home / 2014 / July (page 10)

Monthly Archives: July 2014

Како спиете така и ќе живеете

Како спиете така и ќе живеете

Околу една третина од нашиот живот го поминуваме во спиење, а тоа и те како влијае врз нашето здравје. Положбата која ја завземаме за време на спиењето може да влијае на здравото функционирање на нашите органи, посебно доколку го земеме ...

Read More »

Истражување: Која вода е почиста, флашираната или од чешма?

Истражување: Која вода е почиста, флашираната или од чешма?

Можеби ќе ве изненади фактот дека флашираната вода всушност е потполно иста како и водата од чешма. Истражувањата покажуваат дека дури 25% од флашираните води на пазарот се всушност вода од чешма. Како може да ја препознаете разликата? Експерти истакнуваат ...

Read More »

Која ракија што лечи – Болки во желудникот, грип или настинка, чашка ракија му е мајката!

Која ракија што лечи – Болки во желудникот, грип или настинка, чашка ракија му е мајката!

Природен непријател на сите вируси и бактерии. Лутиот напиток успешно се справува и со болките во мускулите, а честопати се употребува и за дезинфекција на раните. Ракија од сливи (шливовица) Овој вид ракија е мошне силна, безбојна, со наметлив мирис ...

Read More »

Баба рада издаде книга – се промовираше „Билките на баба Рада“

Баба рада издаде книга – се промовираше „Билките на баба Рада“

Издавачкиот центар „Три“ ја промовира книгата „Билките на баба Рада“, прирачник на најгледаната македонска емисија посветена на билките и нивната лековита моќ. Прирачникот содржи над 250 рецепти, чија ефикасност е проверена од народни искуства. Тој е печатено издание на советите кои ...

Read More »

Терапија со оган – Ги палат на живо за да ги излечат од болести (Видео)

Терапија со оган – Ги палат на живо за да ги излечат од болести (Видео)

Во Кина завладеа нов тренд – палење на живо со цел исцелување и лекување на пациентите, тренд кој звучи и изгледа навистина шокантно. Исцелителот става на грбот на пациентот смеса од лековити билки кои ги прекрива со дебела газа, па ...

Read More »

Бабин лек против каснување од комарец или друг инсект

Бабин лек против каснување од комарец или друг инсект

Што е најдобро да ставите на местото од каснување од комарец или некој друг инсект? Секако, за да се ублажи непријатното чувство, ладниот облог со оцет е решение за кое знаеле уште нашите баби и тоа не треба да се ...

Read More »

Горат бенки со киселина, па им нема спас

Горат бенки со киселина, па им нема спас

Незнаењето и штетното сонце предизвикуваат рак на кожата Пошол на лекар затоа што му се појавиле старечки брадавици, познати како тртки, а му нашле рак на кожата или меланом, еден од најопасните. За вакви случаи раскажуваат кожните доктори од Клиниката ...

Read More »

Мажи внимавајте: Од незаштитен секс може да се добие рак на простата

Мажи внимавајте: Од незаштитен секс може да се добие рак на простата

Типично машката болест, рак на простатата во некои случаи може да се добир и како последица од незаштитен сексуален однос. Најновите истражувања утврдиле дека рак на простата може да предизвика и вообичаена инфекција која се пренесува преку сексуален пат. Тим ...

Read More »

Потврдено: На село се живее една година подолго

Потврдено: На село се живее една година подолго

Просечната возраст на умрените лица во градските подрачја изнесува 71.6 години наспроти 72.6 години во селските, што значи дека луѓето на село живеаат околу една година повеќе од оние во градот, покажуваат најновите податоци на Државниот завод за статистика. Природниот прираст ...

Read More »

Кајсијата ги зајакнува забите, коските и видот!

Кајсијата ги зајакнува забите, коските и видот!

Кајсиите ја поттикнуваат одбраната на организмот од бактериски инфекции, ги обновуваат оштетените ткива, го снижуваат лошиот холестерол во крвта и делуват како благ лаксатив. Нејзиното потекло не е точно утврдено. Богата е со витамини и минерали. Кајсиите поради присуството на ...

Read More »
Scroll To Top