Home / Болести и лечење / Мажи внимавајте: Од незаштитен секс може да се добие рак на простата

Мажи внимавајте: Од незаштитен секс може да се добие рак на простата

Типично машката болест, рак на простатата во некои случаи може да се добир и како последица од незаштитен сексуален однос.

karcinomprostata1404336457_thumb_medium490_0Најновите истражувања утврдиле дека рак на простата може да предизвика и вообичаена инфекција која се пренесува преку сексуален пат. Тим научници на универзитетот во Калифорнија тестирале клетки од човечка простата и утврдиле дека сексуално преносливата зараза  trihomonijazom поттикнува раст и развој на малигни клетки.

Trihomonas или “trichomonas vaginalis” спаѓа во протозои, микроби кои се слични на бактериите. Може да го инфицира гениталното подрачје и кај мажите и кај жените.     Инфекцијата обично не се шири подалеку од човечкото тело и затоа не е опасна како некои други сексуално преносливи болести.

Со Trihomonijazom ширум светот се заразени околу  275 милиони луѓе. Заразените мажи можат да осеќаат болка во текот на уринирање и се појавува бел исцедок од пенисот.

One comment

  1. Mi se pojavuva bela tecnost pri zavrsuvanjeto na urinata. Dali se raboti tocno za taa infekcija..? Kako da si pomognam? Bev na lerar ziveam vo stranstvo i ne sum zadovolen od lekarskite rezultati? Pomos!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top