Home / природен лек / Кајсијата ги зајакнува забите, коските и видот!

Кајсијата ги зајакнува забите, коските и видот!

Кајсиите ја поттикнуваат одбраната на организмот од бактериски инфекции, ги обновуваат оштетените ткива, го снижуваат лошиот холестерол во крвта и делуват како благ лаксатив.

kajsii1404337116_thumb_medium490_0Нејзиното потекло не е точно утврдено. Богата е со витамини и минерали. Кајсиите поради присуството на бета каротен имаат  благотворни ефекти и за срцето, затоа што го смалува лошиот холестерол во крвта, а делува и против некои други болести.

Кајсиите се богати со расителни влакна кои ја поттикнуваат работата на органите за варење. Благодарејќи на целулозата и пектините имаат благо лаксативно дејство. Ако  јадете  кајсија пред главниот оброк таа го стимулира метаболизмот. Поради големиот процент на железо се препорачува за луѓето со анемија за зголемување на хемоглобинот.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top