Home / бабини рецепти / Ви паѓа косата – домашен лек кој ќе ви помогне

Ви паѓа косата – домашен лек кој ќе ви помогне

  • 15 лажици ситно исецкан лист од коприва
  • 3 лажици сув цвет од камилица
  • 300 мл. вински оцет

298x232_LB_hair_losing_STВо 1-2 л веќе зовриена вода ставете ги сувите листови од коприва. Веднаш потоа тргнете го садот од оганот и покријте го. Нека стои 2 часа. Откако ќе поминат 2 часа, садот повторно загрејте го. Но, внимавајте да не дојде до повторно вриење. Кога ќе се загрее до температура пред вриење додајте ја камилицата. Повторно тргнете го садот, поклопете го и оставете го повторно да стои 2 часа. Откако повторно ќе поминат 2 часа, процедете ја течноста, додајте го винскиот оцет и добро измешајте.

Начин на употреба: 

Секоја втора вечер мачкајте ја косата со овој природен лосион, добро масирајте ја пред да ја измиете.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top