Home / бабини рецепти / Руски рецепт за лекување на чир на желудник за 7 дена

Руски рецепт за лекување на чир на желудник за 7 дена

Доколку имате проблеми со чир на желудникот, ви претставуваме руски народен лек кој може да ви помогне. Имено, рускиот тревар Г. И. Глубоког открива рецепт за патентирано средство за лечење на дизантерија, дијареа, колера, воспаление на слепото црево и салмонелоза.

Начин на подготовка:

kalinkaЗа да го направите овој природен лек потребна ви е исушена кора од калинка и зовриена вода, во сооднос 1:20.

Во претходно загреана топла шолја или сад ставете 10-12 грама исушена кора од калинка и прелијте ја со 200 мл свежо зовриена вода. Покријте ја и оставете да отстои 25-30 минути. Потоа можете да ја испиете течноста.

Но, немојте да ја фрлате кората. Лечењето допрва започнува.

За лечење на дизентерија, дијареа, салмонелоза, тифус, колера, акутен апендицирис (воспаление на слепото црево), лекот треба да го консумирате на следниот начин:

Откако кората од калинка ќе отстои 25-30 минути во зовриената вода, треба да се испие половина шолја. Немојте да ја процедувате. Повторно покријте ја. Доколку после 10 минути почувствувате олеснување и ви стане полесно, значи дека во прашање била само обична дијареа и нејзиното лекување е завршено.

Доколку, пак, после 10 минути не почувствувате подобрување, во вашиот случај се работи за дизентерија, дијареа, тифус или салмонелоза.

Потребно е да останете дома и после 3 часа да ја испиете преостанатата половина од шолјата. Процесот на лекување се одвива и во наредните 3 часа. Оздравувањето започнува после 5 часа од почетокот на лечењето.

За лекување од чир на желудникот, чир на тенкото црево, колитис (воспаление на дебелото црево), дисбактериоза на цревата, потребно е сувите лушпи од калинка да ги консумирате на следниот начин.

Откако ќе отстојат во зовриена вода 25-30 минути, можете да ја пиете течноста. Во текот на денот внесувајте по половина од дозата (90-100 милилитри) на 4 пати, во приближно еднакви порции и во приближно еднакви временски растојанија, по 20-25 мл. Започнете со консумирање наутро на празен стомак, после будење, а последната доза пред спиење.

Течноста не треба да ја пиете секој ден, туку секој втор ден – 1,3,5 и 7-от ден. Тоа е доволно за комплетно лекување.

Доколку сакате да продолжите со третманот, заради сигурно лекување на чир на желудникот, тоа можете да го направите после пауза од 7 дена.

За време на третманот, не смеете да консумирате алкохол!

idividi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top