Home / бабини рецепти / Рецепт: Народен лек за витилиго

Рецепт: Народен лек за витилиго

Иако за витилигото се смета дека е неизлечива болест, сепак постојат некои народни лекарства. Според паталци овој народен лек во најмала рака ги ублажува последиците од оваа болест.

vitiligo1 кг таан од сусам

4 домашни лимони – бидејќи се користи со се кората внимавајте лимонот да не е прскан.

Измијте ги лимоните и наредете ги во една голема тегла, а потоа  прелијте ги со таанот. Прекријте со газа и оставате да отстои 15 дена.

Примена:

Се зема по една супена лажица, три пати дневно, еден час пред јадење, најмалку 2-3 месеци за видливи ефекти.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top