Home / бабини рецепти / Овој рецепт од старите ги лечи сите болести

Овој рецепт од старите ги лечи сите болести

Овој рецепт според старите ги лечи сите болести од лоша крвна слика, до спречување најтешки заболувања. Потребни се:

borovnica casa* Еден килограм свежи боровинки и бобинки * 1 литар добро црвено вино * Пола литар силна домашна ракија * 3 лажици мед * 3 лажици шеќер .

Боровинки се ставаат во голем сад, па се истура виното и бобинките. Оставете го да отстои во фрижидер за 48 часа.

Потоа во смесата, додадете половина литар ракија , мед и шеќер. Сите добро промешајте ги за да се раствори шеќерот, па оставете ја смесата да отстои.

Лекот се користи така што се земаат по четири лижица наутро и навечер. Во секоја доза се неколку плодови боровинки. Вино се користи три дена наутро и навечер по пауза од два дена.

Press24

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top