Home / природен лек / Имате несоница? – еве како да ја победите

Имате несоница? – еве како да ја победите

Недостигот на сон е еден од честите проблеми со кои се соочуваат луѓето на сите возрасти.

Земањето на апчиња може да биде опасно, па затоа потребни се други природни и здрави решенија. Треба да се направат само помали промени во исхраната.

banani-chaj-650x325Банани

Бананите содржат калиум кој ги опушта мускулите. Богати се со витамин Б6 кој го зголемува нивото на мелатонин во телото, а мелатонинот помага во лечење на хронична несоница.

Црешни

Пијте сок од црешни во утринските часови, тој помага во регулирање на сонот и во енергетските циклуси.

Житарки

Јадењето на житарки со ниска количина на шеќер секогаш е добра идеа. Житарките се богати со јаглехидрати и го зголемуваат нивото на тритофан во крвотокот, кој помага да заспиете.

bademiБадеми

Бадемите содржат високо ниво на магнезиум кој ги опушта мускулите и го подобрува сонот. Богати се со протеини кои го одржуваат нивото на шеќерот во крвта стабилно. Исто така помагаат во префрлување од адреналински циклус на циклус на одмор и варење.

Сладок компир

Слаткиот компир е богат со калиум и со комплексни протеини, ги опушта мускулите и помага на човекот да заспие. Секојдневно конзумирајте сладок компир, кој доведува до подобар и поквалитетен сон.

Топло млеко

Чаша топло млеко прави чуда. Истражувањата покажаа дека комбинирањето на млеко со храна богата со јаглехидрати како снегулки и тост, доведува до уште подобри резултати кога се работи за сонот. Калциумот и другите минерали имаат релаксирачки ефект.

med54Мед

Глукозата во медот зборува на мозокот да го исклучи орексинот кој организмот го одржува буден. Но, не треба да се претерува. Доволна е една лажица мед дневно.

Темно чоколадо

Млечното чоколадо заменете го со темно, бидејќи содржи серотонин кој го релаксира и телото и духот, што доведува до сон.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top