Home / бабини рецепти / Ова е најефективната рецепта за лекување на упорната кашлица и бронхит!

Ова е најефективната рецепта за лекување на упорната кашлица и бронхит!

Бронхитот е воспаление на белите дробови и се појавува како последица на вирусна инфекција, грип или настинка.

Таа состојба води до постојана влажна или сува кашлица, која може да трае од неколку дена до 2-3 недели.

Ова домашно лекарство може да ја излекува и најупорната кашлица.

mlekoПотребни состојки:

* 250мл млеко

* 1 лажица масло

* 1  лажица мед

* 1 жолчка

* ¼ чаша сода бикарбона

Најпрво се вари млекото. Откако ќе се излади до 35 степени се додава маслото, медот и на крајот жолчката и содата.

Ова е многу ефективна рецепта од народната медицина, лекува бронхит, ларингит и упорна кашлица кај деца и возрасни.

Лекот се пие навечер пред легнување, најмалку 5 дена.

Еве уште еден рецепт за брзо прочистување на белите дробови од насобраниот секрет. Ќе ви биде неопходно:

* 2 лажици маслиново масло

* 2 лажици сок од лимон

* 2 лажици вода

* 1 лажца мед

Измешајте ги сите состојки и пијте од лекарството наутро на гладен стомак, најмалку 5 дена.

Boza.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top