Home / бабини рецепти / Лечење на штитна жлезда, тироида – природни бабини рецепти

Лечење на штитна жлезда, тироида – природни бабини рецепти

За намалена тироидната функција треба да консумирате повеќе храна која е богата со јод : јодизирана сол, морска храна , алги , школки , рибино масло, јастог .

stitna zlezdaРецепт за намалена тироидната функција :
• 40 млади ореви  ставете ги во стаклен сад
• Истурете 2 литри домашна ракија Комова
• Додадете малку шеќер
• Оставете на сонце, и 6 недели потоа наполнете во шишиња
• Пијте 1 чаша секое утро на празен стомак

Рецепти за зголемена тироидната функција :

Рецепт бр.1:
• Во сад додадете 30 грама бел даб – кората и се прелива 0,5 литри вода.
• загрејте и оставете да се вари 30 мин. а потоа процедете
• во чајот натопете крпа платнена и притиснете цврсто под вратот и грлото, над облогата ставете друга сува крпа
• постапката се повторува секои 25 мин
• По вечерата со чајот исплакнете го грлото
• повторување на процесот неколку пати на ден

Рецепт Бр.2 :
• Состав: лист од машка боквица, лист женска боквица, ајдучка трева
• се мијат со ладна вода , а потоа да се исецкаат
• од така исецкани да се цеди сок од нив
• утрото на празен стомак 3 лажички , да се пие 40 дена

Рецепт бр. 3 :
• Состав: жолт кантарион богородична трева 3 грама, 3 грама на кадуља, 3 грама на трева пелин и смрека бобинки сецкани 5 грама
• дасе стави во сад во вечерните часови и додадете 1 литар вода и нека седат до утрото
• загрејте во утринските часови и да се остава да зоврие 5 минути и додадете лажица мед
• процедете, и една половина да се пие наутро другата вечер пред спиење
• секој ден да се подготвува свеж чај и пијте долго време

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top