Home / бабини рецепти / Кашлате „како магаре“? Ова чудо ќе ве врати во живот!

Кашлате „како магаре“? Ова чудо ќе ве врати во живот!

Одлично средство за исфрлаање на шлајм. Загрејте ги следниве состојки и пијте во текот на денот половина наутро, а половина во вечерните часови: 2 лажици маслиново масло, 2 лажици сок од лимон, 2 лажици вода 1 лажица мед.

kivanje nastinka gripЗовријте шолја (250 мл) млеко. Малку изладете го. Потоа додајте лажичка путер и лажичка мед. Измешајте и додајте во шолјата добро изматена жолчка и 1/4 лажичка сода бикарбона. Ова е ефикасен народен лек не само за кашлање туку , со успех го лечи бронхитисот, ларингитисот и трахеитисот кај деца и возрасни.

Лекот се зема пред спиење, најмалку 5 дена. За возрасни 1 кафена лажица за деца 1/2 чајна лажичка.

Faktor.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top