Home / бабини рецепти / Домашен крем од мед за суви раце и испукани стапала

Домашен крем од мед за суви раце и испукани стапала

Домашниот крем од мед кога еднаш ќе го пробате, ќе биде вашата омилена козметика и ќе престанете да фрлате пари за скапи производи кои содржат штетни хемикалии. Кремот се користи за суви раце, испукани усни и стапала.Секако можете да го користите и како ноќен крем за лице.

326-660x300За да го подготвите ќе ви биде потребно:

20 гр пчелин восок

10 гр масло од какао

15 гр кокосово масло

30 гр бадемово масло

20 гр густ мед

Измешајте ги сите компоненти и загреј те ги на пареа додека не се изедначи смесата. Откако ќе го тргнете садот од оган, се додава и медот. Измешајте добро, па префрлете го кремот во стаклен сад. Балсамот се чува во фрижидер.

Popara

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top