Home / аларм / Симптоми од јадење премногу шеќер – еве кои органи страдаат

Симптоми од јадење премногу шеќер – еве кои органи страдаат

Шеќерот краде енергија

sekjer-otrov-300x300Дали шеќерот дава енергија? Баш обратно, од превисока доза шеќер ќе се чувствувате поспани и омалаксани.

Може да предизвика инфаркт

Шеќерот е штетен за срцето на тој начин што го активира хепарот да произведува супстанции кои го зголемуваат крвниот притисок. А високиот притисок го зголемува ризикот од инфаркт и мозочен удар.

Причина за габични инфекции

Исхраната со премногу шеќер може да биде фактор за честа појава на габични инфекции.

Шеќерот може да предизвика и деменција

Некои студии докажале дека континуирано високо ниво на шеќер во крвта може да доведе до предвремено стареење на мозокот и деменција.

Шеќерот е подеднакво штетен за црниот дроб како и алкохолот

Според штетата што ја нанесува на црниот дроб, експертите сметаат дека шеќерот е на исто ниво со алкохолот.

Поголем ризик од рак

Покрај се што кажавме до сега, бројни студии покажале дека луѓето кои често конзумираат шеќер имаат поголеми шанси да се разболат од рак.

Шеќерот предизвикува предвремено стареење

Најновите студии покажале дека шеќерот во телото го успорува процесот на производство на колаген неопходен за еластичноста на кожата.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top