Free songs
Home / природен лек (page 49)

Category Archives: природен лек

Feed Subscription

Јапонките живеат најдолго и не се дебелеат – еве ја нивната тајна

Јапонките живеат најдолго и не се дебелеат – еве ја нивната тајна

Во последните 25 години Јапонките држат рекорд како најдолговечни жени на светот, затоа што во просек живеат 84 години и згора на се и не се дебелат, објавува порталот Магазин. Во својата книга „Јапонките не стареат и не се дебелеат“, Наоми ...

Read More »

Течен кромид – чисти крвни садови, ја подобрува работата на мозокот..

Течен кромид – чисти крвни садови, ја подобрува работата на мозокот..

Исцедете 100 грама сок од кромид во тегла и додадете 100 грама мед. Добро измешајте и пијте трипати дневно по една супена лажица, половина час пред јадење. Ги прочистува крвните садови, мозокот и го подобрува памтењето. Освен тоа, помага за ...

Read More »

Еве за што помагаат само 5 сливи на ден – за шеќер, срце, очи, желудник ….

Еве за што помагаат само 5 сливи на ден – за шеќер, срце, очи, желудник ….

Познати се како природен мултивитамин, но многумина од нас немаат навика да ги јадат редовно. Сепак, толку се здрави што можеби ќе го промените мислењето кога ќе прочитате што само пет сливи дневно можат да направат за вашиот организам. Една ...

Read More »

Една чаша солена вода дневно регулира еден куп проблеми – ЕВЕ ШТО ЛЕЧИ

Една чаша солена вода дневно регулира еден куп проблеми – ЕВЕ ШТО ЛЕЧИ

Еве кои сè бенефити му ги обезбедувате на вашиот организам ако секое утро консумирате чаша млака вода во која што претходно сте раствориле една мала лажичка морска сол. Детоксикација Минералите со кои што е богат овој солен напиток ја поттикнуваат ...

Read More »

Пет неверојатни билки кои за минута ќе ви ги смират нервите

Пет неверојатни билки кои за минута ќе ви ги смират нервите

Живееме во време кога стресот е секојдневна појава, речиси е невозможно да го избегнеме. Но природата секогаш е на наша страна, а се што треба да направиме е да ја запознаеме подобро и да ги искористиме благодетите кои ни ги ...

Read More »

6 растенија од кои растат градите ПРИРОДНО

6 растенија од кои растат градите ПРИРОДНО

Ако имате мали гради и сакате да ги зголемите без притоа да правите операција, ви ги претставуваме 6 растенија кои ако ги употребувате ќе имате бујни гради. 1. Pueraria mirifica Оваа тајландска билка веќе долго време се користи за правење ...

Read More »

Лесно се нервирате? Секогаш имајте го ова со себе – ќе ве смири веднаш

Лесно се нервирате? Секогаш имајте го ова со себе – ќе ве смири веднаш

Ако лесно се „вжештувате“ или сте под стрес, како прва помош добро ќе ви се најде шишенце етерично масло. Проверете кое масло има доволно моќен мирис да ги смири напнатите нерви. Лаванда Едно од најпопуларните масла за смирување е маслото ...

Read More »

Одличен рецепт – Подмладете ги коските за 25 години и решете се од сите болки

Одличен рецепт – Подмладете ги коските за 25 години и решете се од сите болки

Овој лек помага во лечењето на артритис, остеоартритис, болки во грбот, и се што е поврзано со зглобовите, коските и мускулите. Кога модерната медицина не помага најдобро е да се свртите на народната. Веројатно ако прашате некоја своја баба, што ...

Read More »

Како да извадите вода што ви влегла в уши?

Како да извадите вода што ви влегла в уши?

Неколку  начини на кои можете да ја извадите водата од ушите. 1. Капки од алкохол и оцет Оваа комбинација ќе го ослободи протокот на водата од ушите и ќе спречи инфекција.  Наполнете едно шишенце до половина со алкохол, а од половина ...

Read More »

Ве мачи несоница? Направете го ова и ќе заспиете за минута

Ве мачи несоница? Направете го ова и ќе заспиете за минута

Понекугаш ниту топлата купка, чајот од камилица или „броење овци“ не помага да заспиеме и покрај тоа што сме уморни. Тоа се случува поради забрзаниот начин на живот и стресот кои не ни дозволуваат мислите да си ги смириме, туку ...

Read More »
Scroll To Top