Home / природен лек / Една чаша солена вода дневно регулира еден куп проблеми – ЕВЕ ШТО ЛЕЧИ

Една чаша солена вода дневно регулира еден куп проблеми – ЕВЕ ШТО ЛЕЧИ

Еве кои сè бенефити му ги обезбедувате на вашиот организам ако секое утро консумирате чаша млака вода во која што претходно сте раствориле една мала лажичка морска сол.

Детоксикација

solena vodaМинералите со кои што е богат овој солен напиток ја поттикнуваат лимфната дренажа што значи дека го принудува организмот сам да се чисти одвнатре и по природен пат да ги исфрли токсините. Покрај тоа, има и антибактериско дејство, па помага при исфрлањето на штетните бактерии од цревата.

Хидратација

Водата е неопходна за организмот и за негово нормално функционирање, меѓутоа постои можност и за да внесете премногу вода. Некои луѓе чиј што организам послабо апсорбира вода, со пиење на големи количества на вода прават голема грешка бидејќи така премногу ги разводнуваат ткивата па водата се задржува на погрешни места. Со пиење на солена вода може да се реши токму овој проблем бидејќи обезбедува добра апсорпција со што се зголемува хидрираноста на сите клетки.

Варење

Солта помага во усната празнина да се активираат плунковните жлезди, ослободувајќи така ензими кои го претвораат скробот и гликогенот во едноставни шеќери. Тие помагаат во разградување на храната со што го олеснуваат понатамошнито варење. Ито така, на овој начин се регулира желудечната киселина со што драстично се намалуваат гастроентеролошките проблеми.

Сон

На личностите кои што патат од инсомнија и останати пореметувања на сонот, овој напиток може да им помогне во отстранување на истите. Всушност, природните минерали од солта го смируваат нервниот систем така што го намалуваат нивото на кортизолот, хормон кој е одговорен за стрес, а со самото тоа и будноста и напнатоста.

Здрави коски

Позната медицинска теорија вели дека остеопорозата настанува кога организмот самиот зема калциум и други минерали од коските кои потоа се “трошат” за регулирање на киселоста на крвта. Солената вода може да ги надополни изгубените минерали од коските, со што се спречува нивното прерано пропаѓање.

Кожа

Со редовно консумирање на солена вода ѝ помагате на вашата кожа да остане здрава, сјајна и еластична. Минералите со кои што изобилува таа делуваат како пилинг одвнатре, со што помага да се ослободите од акните, а нивното дејство е благотворно и за сите видови на осипи и егземи. Како пратечки ефект на длабоката детоксикација, површината на кожата останува сјајна и блескава.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top