Free songs
Home / природен лек (page 41)

Category Archives: природен лек

Feed Subscription

Џекфрут – Има неверојатни лековити својства – астма, тироида, висок притисок..

Џекфрут – Има неверојатни лековити својства – астма, тироида, висок притисок..

Иако се одгледува само во Индија, Виетнам, Шри Ланка, Тајланд, Филипините, Уганда, Танзанија и Јамајка, тоа е навистина популарно низ целиот свет затоа што одлично влијае на општото здравје. Тоа има вкус како комбинација од ананас, јаболко и банана, а ...

Read More »

Овој зачин ќе го победи ракот?

Овој зачин ќе го победи ракот?

Американскиот национален институт за здравје спроведува четири клинички експерименти со куркуминот – се разгледува како терапија за карцином на панкреасот, мултипли миелом, Алцхајмерова болест и карцином на колоректумот.   Куркумата зазема висока позиција во традиционалната ајурведска медицина како чистач на ...

Read More »

Не ја фрлајте кората од мандарините – ќе ве спаси од кашлица и болести

Не ја фрлајте кората од мандарините – ќе ве спаси од кашлица и болести

Ако ве мачи болка во грлото или кашлица, а во домот имате мандарини, од нивната кора можете да направите одличен лек. Еве што треба да направите: – Сомелете 50 гр. кора од мандарини и ставете ја смесата во тегла – ...

Read More »

Рецепти со кои болката во желудникот веднаш престанува

Рецепти со кои болката во желудникот веднаш престанува

Ова се едноставни, но многу ефикасни рецепти од збирката на Мухамед Хамрајев, претседател на академијата на народната медицина во Узбекистан. Пијте сок од тиква. На половина литар сок додадете 2 лажици мед и една лажица јаболков или вински оцет. Од ...

Read More »

Билка која успешно лекува цисти на јајчници

Билка која успешно лекува цисти на јајчници

Цистите се израстоци на ткивото исполнети со течности, а на јајчниците можат да се јават поединечно или во поголем број. Најчеста причина за нивното настанување е отстуството на пукањето на фоликулите во текот на овулацијата (фоликуларна циста) или ендометриоза („чоколадна“ ...

Read More »

Напивка која ќе го прочисти телото со само неколку голтки

Напивка која ќе го прочисти телото со само неколку голтки

Кога имате ѓумбир дома, вашиот организам ќе ви се заблагодари. Освен што благотворно делува на расположението и го ублажува влијанието на стресот, ѓумбирот е вистински мелем за желудникот и цревата, а познат е како лек против грип и настинка, мачнини, ...

Read More »

Лесно и евтино – Комплетно чистење на црниот дроб со суво грозје

Лесно и евтино – Комплетно чистење на црниот дроб со суво грозје

Постапката на чистење и детоксикација на црниот дроб со помош на суво грозје е еден од најефикасните методи на опоравување на организмот и ослободување од хронични болести и токсини, затоа што и самата затруеност на организмот го спречува да направи ...

Read More »

Простата, имунитет, несоница – тиква и нејзините семки – еве што лечат

Простата, имунитет, несоница – тиква и нејзините семки – еве што лечат

Семките од тиква се богат извор на витамини па поради тоа со години се користат во медицински цели. Освен тоа, науката потврдува дека имаат висока нутритивна вредност. Во продолжение прочитајте неколку причини кои ќе ве натераат семките од тиква да ...

Read More »

Овој рецепт ја разлути фармацевтската индустрија!

Овој рецепт ја разлути фармацевтската индустрија!

Оваа комбинација го намалува холестеролот, спречува срцев удар, го олеснува дишењето при физички напор и го зајакнува срцето. Медот е единствената храна на светот што нема рок на траење, но сепак може да кристализира доколку подолго остане на студено место. На ...

Read More »

Kикирики – За холестерол, шеќераши, концентрација…

Kикирики – За холестерол, шеќераши, концентрација…

Го намалува холестеролот Непржените кикирики, односно оние со лушпа, немаат индустриски додадени масти па се работи за здрава храна со бројни хранливи својства. Кикириката е полна со здрави маснотии кои го намалуваат штетниот холестерол, го штитат срцето и циркулаторниот систем. ...

Read More »
Scroll To Top