Free songs
Home / природен лек (page 39)

Category Archives: природен лек

Feed Subscription

Виното лечи – 7 работи за кои овој пијалок е незаменлив лек

Виното лечи – 7 работи за кои овој пијалок е незаменлив лек

Виното има многу здравствени предности. Секако, ако се пие во умерени количини. Еве 7 причини поради кои треба да се испие чаша вино Фитохемикалиите кои се наоѓаат во виното ќе ви го покачат добриот холестерол, a антиоксидансите кои ги содржи ...

Read More »

Природен лек против ‘рчење од само 2 состојки

Природен лек против ‘рчење од само 2 состојки

Луѓето кои редовно конзумираат свежи сокови, повеќе користат овошје одошто зеленчук во своите напитоци. Меѓутоа оние кои имаат проблем со холестеролот, дијабетес или висок крвен притисок, би требало да водат сметка за балансот. Тоа значи дека не треба да користат ...

Read More »

Кажете и НЕ на ќелавоста со само три состојки!

Кажете и НЕ на ќелавоста со само три состојки!

Со само три состојки кои речиси секој ги има дома спротивставете и се на ќелавоста. Овој рецепт може да го применуваат и мажите и жените. Секој ден измешајте ги овие состојки и не се грижете. Потребни се: Маслиново масло, мед и цимет. Примена: ...

Read More »

Овој лек е најден во древен манастир во Тибет, запишан на плоча

Овој лек е најден во древен манастир во Тибет, запишан на плоча

Овој рецепт е пронајден во еден древен манастир во Тибет напишан на глинени плочи. Запишан е пред повеќе од 2.000 години, а подготвениот напиток лечи холестерол, дијабетес, ја чисти крвта и го зајакнува имунолошкиот систем. Исто така, спречува појава на ...

Read More »

Еве зошто треба редовно да јадете Сусам – лек за разни болести

Еве зошто треба редовно да јадете Сусам – лек за разни болести

За неговата лековитост знаеле старите Египќани, Асирците, Вавилонците, Индусите и Кинезите, а сусамот и до ден денес се користи против забоболка, ќелавост, првут… Сусамот денес најмногу се одгледува во Кина, Индија и Судан, а неговото семе содржи меѓу 45 и ...

Read More »

Овој чај е лек против отечени нозе

Овој чај е лек против отечени нозе

Слабата циркулација, менструалниот циклус, прекумерната телесна тежина, лошата исхрана и бременоста се само некои од причините на непријатното чувство на тешки и изморени нозе. Ако на сето тоа се додаде и промената на температурата, топлината и влажноста, отекувањето што е ...

Read More »

Еве како да се заштитите вие и вашите деца од ЗАГАДЕНИОТ ВОЗДУХ

Еве како да се заштитите вие и вашите деца од ЗАГАДЕНИОТ ВОЗДУХ

Честичките од загадениот воздух влегуваат во крвта на човекот и влијаат многу лошо, без оглед дали органски или неоргански, а детоксикација не доаѓа предвид. Ефектите се различни – оние честички што настануваат од согорување и се од органско потекло ги ...

Read More »

Чудо од кујната: Лечи грло, отстранува брадавици, првут,акни (ВИДЕО)

Чудо од кујната: Лечи грло, отстранува брадавици, првут,акни (ВИДЕО)

Чај од јаболков оцет против воспалено грло Додадете лажица јаболков оцет во чаша топла вода. Можете да додадете мед. Една лажица јаболков оцет дневно – немате потреба од лекар Искористете ги здравствените придобивки од јаболковиот оцет, така што ќе пиете ...

Read More »

Еве како да ги исчистите белите дробови за 3 дена

Еве како да ги исчистите белите дробови за 3 дена

Многу луѓе никогаш не запалиле цигара, а сепак имаат проблеми со белите дробови, додека други пушат по 45 години, а белите дробови сеуште добро им функционираат… сето тоа зависи од личност до личност, а ние во продолжение ќе ви кажеме ...

Read More »

Спанаќот е моќен лек – еве што лечи

Спанаќот е моќен лек – еве што лечи

Поради изобилието на витамини и минерали, спанаќот е „кралот на зеленчукот“. Во само 100 грама спанаќ има околу 1400 милиграми минерални состојки. Спанаќот е извонреден извор на витаминот Ц и на бета каротенот. За задоволување на дневните потреби доволен е ...

Read More »
Scroll To Top