Free songs
Home / природен лек (page 31)

Category Archives: природен лек

Feed Subscription

Ова билка која ни расте во двор е најмоќниот убиец на ракот

Ова билка која ни расте во двор е најмоќниот убиец на ракот

Глуварчето (Taraxacum) спаѓа во родот на билки и е од фамилијата Asteraceae. Тоа е повеќегодишна билка со жолти цветови, успешно расте на секое земјиште, но најмногу му одговараат ливадите и тревниците, пустите места и напуштените ниви. Расте и покрај патиштата и ...

Read More »

Смоквите – чудо за мозокот, коските, холестерол

Смоквите – чудо за мозокот, коските, холестерол

Смоквите изобилуваат со калиум, калциум, железо, фосфор, бакар, како и со витамините Б6, Ц и бетакаротен. Смоквите изобилуваат со соединенија со потенцијално антиканцерогено дејство, наречени бензалдехид и кумарин. Магнезиумот кој го има во големи количини во смоквите е еден од ...

Read More »

Неверојатно здрава а и лесно до рамен стомак – дома направена Sassy вода

Неверојатно здрава а и лесно до рамен стомак – дома направена Sassy вода

Ова не е еден еден од производите што чинат цело богатство, всушност станува збор за обична вода збогатена со билки кои што се одлични борци против масните наслаги. Нутриционистот Синтија Сас чиј пронајдок е овој пијалок, вели освен тоа што ...

Read More »

За крвна слика, вид.. – само спанаќ

За крвна слика, вид.. – само спанаќ

Нутриционистите порачуваат, за брзо да размислувате, имате добра крвна слика и вид, а желудникот подобро да ви ја вари храната  јадете спанаќ. Тој е една од највредните хранливи намирници, дава сила, штити од канцерогени и кардиоваскуларни болести, остеопороза, катаракта, холестерол… ...

Read More »

Отстранете ги пегите само со магданос и оцет

Отстранете ги пегите само со магданос и оцет

Скапите креми и козметички средства немаат секогаш ефект и понекогаш имаат само периодичен ефект. Eве нешто природно – магдонос или пак оцет. Облоги од магданос – или пак истолчете го магданосот и помешан со малку јаболков оцет нанесете го на ...

Read More »

Квас од цвекло: Го чисти црниот дроб

Квас од цвекло: Го чисти црниот дроб

Квасот од цвекло е многу корисен – ја активира работата на црниот дроб, бубрезите и цревата. Резултатите од некои медицински истражувања покажуваат дека пиењето на квасот од цвекло го спречува развојот на малигните тумори, го чисти црниот дроб, организмот од ...

Read More »

Слабокрвни сте – природни лекови кои делуваат

Слабокрвни сте – природни лекови кои делуваат

Слабокрвноста или анемијата може да се лекува со препарати кои се збогатени со железо. Лекувањето на анемијата трае подолг период, дури и до шест месеци, а важно е да се напомене дека оваа болест не се лечи со витамински препарати ...

Read More »

Сувите смокви – лек за маснотии во крвта

Сувите смокви – лек за маснотии во крвта

Доколку забележите наслаги од масно ткивo со жолта боја, во облик на плочки или чворчиња на горниот капак од окото, или на некој други делови од телото, проверетe ја својата крвна слика. Ова може да бидат првите симптоми на болеста. ...

Read More »

Флеки на лицето и рацете: Отстранување и первенција

Флеки на лицето и рацете: Отстранување и первенција

Староста обично оди рака под рака со голем број здравствени проблеми, но и некои козметички, меѓу кои се и старечките дамки. Тие се појавуваат обично по 40-годишната возраст, најчесто на лицето и рацете, поретко на вратот, рамената и други места ...

Read More »

СПАС ОД ПРВУТОТ СО ПРИРОДНИ РЕЦЕПТИ

СПАС ОД ПРВУТОТ СО ПРИРОДНИ РЕЦЕПТИ

 Раствор од сок од лимон Со две лажици сок од лимон измасирајте го скалпот и оставете малку да постои. Потоа исплакнете ја косата со мешавина од вода и сок од лимон – во два децилитри вода додајте лажица лимонов сок ...

Read More »
Scroll To Top