Free songs
Home / природен лек / СПАС ОД ПРВУТОТ СО ПРИРОДНИ РЕЦЕПТИ

СПАС ОД ПРВУТОТ СО ПРИРОДНИ РЕЦЕПТИ

 Раствор од сок од лимон
Со две лажици сок од лимон измасирајте го скалпот и оставете малку да постои. Потоа исплакнете ја косата со мешавина од вода и сок од лимон – во два децилитри вода додајте лажица лимонов сок и со тоа измијте ја косата. Ако имате долга коса, зголемете ја количината вода и сок од лимон во ист размер. Постапката повторувајте ја што почесто, додека чешањето и првутот не исчезнат. Лимонот ја чисти главата на кожата, делува антисептички, а и косата убаво ќе ви мириса

Чај од ловоров лист
extreme-dandruffЗовријте литар вода и додадете една неколку ловорови листови. Кога ќе се олади, исцедете и со овој чај измијте ја косата. Потоа замотајте ја во пешкир и оставете да делува околу еден час, а потоа измијте со млака вода.

Јаболков оцет
Тој воспоставува здрава pH рамнотежа на кожата на главата, па е навистина многу корисен природен лек против првут кој никако не би требало да се потценува. За тоа е потребно по миењето на косата, да ја исплакнете со вода во која сте додале јаболков оцет (на литар вода, децилитар оцет). Не морате да се грижите поради мирисот, бидејќи целосно ќе испари штом косата се исуши.

 

Share Button

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top
trusted online casino malaysia minyak dagu mega888 pussy888 xe88 apk joker123 super 8 ways ultimate casino malaysia live22 mega888 免费电影 casino malaysia 918kiss