Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Free songs
Home / природен лек (page 30)

Category Archives: природен лек

Feed Subscription

Oвој сок го зајакнува телото, и го спречува ширењето на клетките на ракот

Oвој сок го зајакнува телото, и го спречува ширењето на клетките на ракот

Зелката содржи калиум, калциум, магнезиум, витамин Ц, витамин А, растителни влакна во големи количини, па така е совршен сојузник во зајакнувањето на имунитетот, особено во сезоната на вирози и грипови. Нутриционистите советуваат дека свинското месо треба да го јадете со ...

Read More »

Ова го препорачува и Новак Ѓоковиќ : Чудо кое го зајакнува имунитетот

Ова го препорачува и Новак Ѓоковиќ : Чудо кое го зајакнува имунитетот

Спирулина се смета за еден од најстарите организми на планетата, а своето име го добила поради својот специфичен облик. Многу древни народи ја користеле оваа чудесна алга за лекување и зајакнување на организмот, а се чини дека спирулината е тајното ...

Read More »

Најлековите билка – а кај нас расте на секое ќоше

Најлековите билка – а кај нас расте на секое ќоше

Чичокaта (Helianthus tuberosus) во светот е позната како ерусалим артичока, а кај нас како див компир. Чичоката наместо скроб содржи инулин. Содржи и пробиотик кој го поттикнува развојот на корисните бактерии во цревата. Инулинот го нормализира варењето, ја опоравува цревната ...

Read More »

Како најлесно да се ослободите од утринската укоченост

Како најлесно да се ослободите од утринската укоченост

Доколку имате болки во грбот и нозете, кои главно се појавуваат од премногу седење или голем физички напор, постои целосно природно решение за овој проблем. Со само неколку денови конзумирање на овој лек, ќе почувствувате позитивни промени, а за неполни ...

Read More »

Истоштени сте, преголем физички напор – оваа билка ќе ве крене на нозе

Истоштени сте, преголем физички напор – оваа билка ќе ве крене на нозе

Растението претставува повеќегодишно тревно растение кое достигнува до висина од еден метар. Стеблото му е разгранета, а лисјата – распоредени во линиска врска. Цветовите на врбинката имаат бледорозово или светло-виолетово со чашката и венчето се петделни. Цвета во текот на ...

Read More »

Младиот кромид е чудо: Три моќни дејства на зелениот дел

Младиот кромид е чудо: Три моќни дејства на зелениот дел

Освен што помага кај настинка и крвен притисок, младиот кромид делува против воспаленија, стрес и замор… И додека младиот кромид го поврзуваме со Велигден и со варените јајца и го јадеме сè до најзелениот дел следниот пат кога ќе се најде ...

Read More »

Ова билка која ни расте во двор е најмоќниот убиец на ракот

Ова билка која ни расте во двор е најмоќниот убиец на ракот

Глуварчето (Taraxacum) спаѓа во родот на билки и е од фамилијата Asteraceae. Тоа е повеќегодишна билка со жолти цветови, успешно расте на секое земјиште, но најмногу му одговараат ливадите и тревниците, пустите места и напуштените ниви. Расте и покрај патиштата и ...

Read More »

Смоквите – чудо за мозокот, коските, холестерол

Смоквите – чудо за мозокот, коските, холестерол

Смоквите изобилуваат со калиум, калциум, железо, фосфор, бакар, како и со витамините Б6, Ц и бетакаротен. Смоквите изобилуваат со соединенија со потенцијално антиканцерогено дејство, наречени бензалдехид и кумарин. Магнезиумот кој го има во големи количини во смоквите е еден од ...

Read More »

Неверојатно здрава а и лесно до рамен стомак – дома направена Sassy вода

Неверојатно здрава а и лесно до рамен стомак – дома направена Sassy вода

Ова не е еден еден од производите што чинат цело богатство, всушност станува збор за обична вода збогатена со билки кои што се одлични борци против масните наслаги. Нутриционистот Синтија Сас чиј пронајдок е овој пијалок, вели освен тоа што ...

Read More »

За крвна слика, вид.. – само спанаќ

За крвна слика, вид.. – само спанаќ

Нутриционистите порачуваат, за брзо да размислувате, имате добра крвна слика и вид, а желудникот подобро да ви ја вари храната  јадете спанаќ. Тој е една од највредните хранливи намирници, дава сила, штити од канцерогени и кардиоваскуларни болести, остеопороза, катаракта, холестерол… ...

Read More »
Scroll To Top