Free songs
Home / природен лек (page 100)

Category Archives: природен лек

Feed Subscription

ПРАЗ(ник) за тело и душа

ПРАЗ(ник) за тело и душа

 Ценет како квалитетна и лековита билка бил одгледуван уште кај старите Египјани, Римјани и Грци, а Нерон во стариот Рим вовел закон за еднаш месечно да се јаде праз како лек за добар глас. Велшаните овој зеленчук го имаат за национален ...

Read More »

Калинката кралица на здравјето – чисти од отрови, превенира рак

Калинката кралица на здравјето – чисти од отрови, превенира рак

Калинките личат на црвените крвни зрнца и имаат широк спектар на лековитост. Тие се добар извор на антиоксиданти. Многу клинички студии ја испитувале превентивна улога на калинката кај ракот на простатата, ракот на кожата и ракот на дојката. Исто така, ...

Read More »

За што е добар црниот чај

За што е добар црниот чај

Црниот чај содржи големо количество на витамини Ц и Е и е силен антиоксиданс. Тој се бори против стареењето додека се пие и кога се применува на кожата. Можете да си направите компресии со мали кесички врз лицето за да ...

Read More »

Маслинките не чуваат од еден куп болести – срцев удар, рак …

Маслинките не чуваат од еден куп болести – срцев удар, рак …

Иако маслиновото масло е секогаш на цена, според резултатите од многубројни истражувања, ни самиот плод не треба да се игнорира. Џон Самер, американски нутриционист, херболог и хомео-патски лекар, кој е спортски советник за исхрана, неодамна објави листа зошто треба маслинките ...

Read More »

Лековити билки при неплодност

Лековити билки при неплодност

Еве неколку билки кои се препорачуваат кај лица кои се соочуваат со неплодност: Мацина трева – очајница  (lat. Marubii herba) Содржи горчливи супстанции и танини. Поттикнува излачување на плунка, жолчни сокови и сокови на дигестивниот тракт. Очајницата помага при недостаток ...

Read More »

Лек за болките во половината, грбот и нозете

Лек за болките во половината, грбот и нозете

Доколку имате болки во половината, грбот, дури и нозете, кои претежно доаѓаат од премногу седење или голем физички напор, престанете да се грижите, постои потполно природно решение за вашите пробеми. По само неколку дена конзумирање на овие видови овошје, ќе ...

Read More »

Рецепт на московскиот кардиолог, проф. д-р Александар Шарандак против грип и настинка

Рецепт на московскиот кардиолог, проф. д-р Александар Шарандак против грип и настинка

Земете половина чаша сушена ехинацеја, која е многу добра за јакнење на имунитетот. Додајте половина чаша сушено нане. Нането е добар имуностимулатор, а има и лековито дејство за срцето и крвните садови. Прелијте со вотка до врвот на чашата и ...

Read More »

Откриен мед кој ги убива сите бактерии

Откриен мед кој ги убива сите бактерии

Австралиските истражувачи биле изненадени од откриениот мед кој што ги уништува сите видови на бактерии. Може да се нанесе надворешно и да делува на инфекциите на кожата, или пак на гребнатини и гризнати места.

Read More »

Tрикови против икање

Tрикови против икање

Двата најуспешни механизми за да ја спречите икавицата: Во првата група спаѓаат методите со кои се зголемува нивото на јаглероден диоксид (CO2) во крвта, што ги инхибира грчењата на дијафрагмата. Тука спаѓаат техниките како задржување на здивот и дишење во ...

Read More »
Scroll To Top