Free songs
Home / нови лекови (page 20)

Category Archives: нови лекови

Feed Subscription

Направа која во иднина ќе спасува милиони животи!

Направа која во иднина ќе спасува милиони животи!

Научниците од Универзитетот во Илиноис со помош на колеги од Универзитетот во Вашингтон измислиле неверојатна направа која во иднина би можела да спаси милиони животи. Станува збор за револуционерна електронска мембрана или “навлака“, како што некои го нарекуваат. Новото откритие ...

Read More »

Видео: Овој човек тврди дека го „пренасочил“ стареењето!?

Видео: Овој човек тврди дека го „пренасочил“ стареењето!?

Модниот дизајнер Питер Нијгард(76) тврди дека научници користат користат негови маркери кои покажуваат дека успеал да го пренасочи процесот на стареењето и дека тој, сега, се подмладува. тврди дека моментално добива третман со матични клетки кој јасно покажува дека „процесот ...

Read More »

Најдоа тест – ја открива Паркинсовата болест неколку години пред да се појави

Најдоа тест – ја открива Паркинсовата болест неколку години пред да се појави

Тим Лекари од Москва и од Казањ осмислија тестови кои ја детектираат Паркинсоновата болест неколку години пред појавувањето на нејзините симптоми, што може да го реши еден од најголемите проблеми при лекувањето на оваа болест, а тоа е фактот дека ...

Read More »

Пронајден лек за леукемијa

Пронајден лек за леукемијa

Досега леукемијата се сметаше за речиси неизлечлива болест од која секоја година се заболува 1.4 % од светската популација, но најновиот третман против леукемија користи делови од имунолошкиот систем на пациентот за брзо да ја преброди оваа болест и тоа ...

Read More »

Нов метод за рано откривање сепса?

Нов метод за рано откривање сепса?

Сепсата не е болест на минатото. Овој вид на труење на крвта е многу чест во развиената западна Европа, а во сиромашните земји е најчеста. Во Германија годишно 60.000 луѓе умираат од труење на крвта. Многумина меѓу нив умираат од ...

Read More »

Научниците открија таблета против метастази?

Научниците открија таблета против метастази?

Таблета која спречува ширење на ракот, би можела да биде развиена, откако научниците откриле како да го „разбудат“ имунитетниот систем кој би ги убивал ќелиите на туморот Метастазите се ширење на ракот од еден орган до друг и тие се ...

Read More »

Видео: Научниците развиле човечки бели дробови во лабараторија

Видео: Научниците развиле човечки бели дробови во лабараторија

Истражувачите за прв пат успешно одгледале човечки бели дробови во лабораторија. Користејќи делови на бели дробови од две починати деца, истражувачите од Универзитетот во Тексас создале структура од колаген и еластин, главна компонента на сврзното ткиво. Тие потоа собрале други ...

Read More »

22 годишен србин измислил апарат против алергии од амброзија (Видео)

22 годишен србин измислил апарат против алергии од амброзија (Видео)

Дваесетидевет годишно момче од Србија ќе ја менува медицината. Милош Станковиќ од Белград тврди дека направил апарат кој ги олеснува негативните последици кои настануваат од најопасните билки од кои може да имаме алергија. Овој Србин направил уред за ублажување на ...

Read More »

Преку капка крв ќе се открива дали некој има ризик да заболи од рак

Преку капка крв ќе се открива дали некој има ризик да заболи од рак

И преку капка крв или брис од уста ќе може да се дознае дали некој има генски предиспозиции да заболи од рак со испитување во новата лабораторија за молекуларна патологија и експериментално генска терапија на Институтот за патологија во Скопје, ...

Read More »

Во науката веруваме! На повидок лек против тумор на мозокот!?

Во науката веруваме! На повидок лек против тумор на мозокот!?

Научниците го пронајдоа биомаркерот наменет за најсмртоносната форма на тумор на мозокот, глиобластома мултиформа. Тие откриле дека со откривањето на овој биомаркер и со негова употреба како потенцијален лек, тие би биле способни да го спречат растот и враќањето на ...

Read More »
Scroll To Top