Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Free songs
Home / аларм (page 30)

Category Archives: аларм

Feed Subscription

Македонците навлечени на лексилиум и дијазепам: Колку се штетни!

Македонците навлечени на лексилиум и дијазепам: Колку се штетни!

Фондот за здравствено осигурување на Македонија ја алармира и информира јавноста, односно своите осигурениците за состојбата со енормно зголемената употреба на лековите анксиолитици и хипнотици, односно за несаканите штетни ефекти кои тие ги предизвикуваат. Анксиолитиците и хипнотиците се група на ...

Read More »

Го држите лаптопот во скут – прочитајте пред да добиете лузни (Фото)

Го држите лаптопот во скут – прочитајте пред да добиете лузни (Фото)

Синдромот на изгорената кожа се манифестира со добивање на кафеавка или сива кожа. Истражувачите од Универзитетската болница во Базел Швајцарија, кој ја документирале ваквата состојба на 12 годишно момче, во извештајот, објавен во медицинското списание „Педијатрија“, наведуваат дека промената на ...

Read More »

Бебешките душеци полни со штетни хемикалии

Бебешките душеци полни со штетни хемикалии

Бебешките душеци може да бидат опасен за здравјето , предупредуваат експерти од Универзитетот во Тексас. Пената со која се полнат душеците испушта потенцијално токсични хемикалии, испарливи органски соединенија (VOCs) , кои се дел од производите за чистење и миризливите  спрејови. ...

Read More »

4 најопасни хемикалии кои ви го уништуваат мозокот

4 најопасни хемикалии кои ви го уништуваат мозокот

Ова се потенцијално најуверливите причинители на наштетување на умот, но добрата вест е тоа што постојат начини како да се избегнат. Одлуката за додавање на флуор во повеќе јавни состави на питката вода, како начин на борба против кариес можеби ...

Read More »

ВОНРЕДНА СИТУАЦИЈА: Лица во скафандери шетаат низ Скопје – Министерството за здравство закажа прес

ВОНРЕДНА СИТУАЦИЈА: Лица во скафандери шетаат низ Скопје – Министерството за здравство закажа прес

Министерството за здравство закажа вонредна прес конференција за вечерва во 19 часот по информацијата дека на Инфективната Клиника во Скопје починал пациент со симптоми на Ебола. Речи си сите национални телевизиии јавуваат дека лица облечени во скафандери шетаат низ трговскиот ...

Read More »

Прво сомнение за ебола во Македонија, почина пациент на Инфективна клиника

Прво сомнение за ебола во Македонија, почина пациент на Инфективна клиника

Прв сомнителен случај на заболен од ебола во Македонија. Алфа дознава дека пациент, странец кој најверојатно потекнува од Велика Британија. Тој бил примен на инфективната клиника со симтоми на ова опасно заболување. Кога бил примен, пациентот бил неконтактибилен и по ...

Read More »

Научниците открија можен живот по смртта – еве колку долго сме свесни по смртта

Научниците открија можен живот по смртта – еве колку долго сме свесни по смртта

Научници од универзитетот Саутемптон откриле докази дека човечката свест може да продолжи најмалку неколку минути по клиничката смрт – нешто што досега се сметало за невозможно. Смртта е неизбежна, но научниците сега веруваат дека откриле зрак светлина на крајот на ...

Read More »

Поскапите лекови не се и подобри – апчињата не смеат да се кршат пред пиење

Поскапите лекови не се и подобри – апчињата не смеат да се кршат пред пиење

Кај поскапите видови аналгетици ја плаќате амбалажата и рекламата, а тоа особено се однесува на лековите што влијаат на одреден тип болка, објаснуваат експертите. “Основните аналгетици кои содржат парацетамол и ибупрофен се подобар избор од двојно или од тројно поскапите ...

Read More »

Болката во левата рака, постојана кашлица, главоболки – не се наивни симптоми

Болката во левата рака, постојана кашлица, главоболки – не се наивни симптоми

Ако одненадеж почувствувате дека ви е тешко да стоите, да одите и да ја одржувате рамнотежата, а со денови сте изморени и омалаксани, треба да одите на доктор Повеќето од сериозните заболувања ако се откријат навреме, можат да се излечат. ...

Read More »

Ако не чувствувате мирис, ви остануваат пет години живот

Ако не чувствувате мирис, ви остануваат пет години живот

Резултатие од истражувањето се објавени во магазинот „PLOS ONE“ и покажуваат дека 39 отсто од луѓето кои паднале на тестот за мирис, починале во рок од пет години Имате повеќе од 50 години? Се послабо е вашето сетило за мирис? ...

Read More »
Scroll To Top