Home / природен лек / Заштитете се од зрачењето од мобилните телефони со рузмарин

Заштитете се од зрачењето од мобилните телефони со рузмарин

Повеќето од нас имаат слушнато дека употребата на мобилните телефони не изложува на нездраво ниво на радијација.

ruzmarin1-300x218Но, кога е акумулирано со тек на време може да резултира во рак, оштетувања во ДНК-та и ослабен имунолошки систем. Во 2011 година Меѓународната агенција за истражување на ракот (IARC), објави изјава дека зрачењето на мобилените телефони е „можен човечки карциноген.”

Многу студии покажуваат дека зрачењето (радијација) на мобилните телефони брзо ја менува и наштетува ДНК структурата кај луѓето. Шестгодишна индустриска студија покажа дека човечката крв која е изложена на зрачење од мобилен телефон има зголемено 300 проценти во генетското оштетување во форма на micronuclei, што укажува на здраствена закана многу поголема од пушењето или азбестот.

Опасностите по здравје од радијација вклучуваат:

– Хроничен замор

– Депресија

– Дигестивни проблеми

– Проблеми со памтењето

– Хроничниот стрес

– Несоница

– Срцебиење

– Главоболки / мигрена

Заштитете се себеси од зрачењето на мобилните телефони со рузмарин

Радијацијата може да биде отстранета од телото преку многу природни методи, како што е рузмаринот и етеричното масло од рузмарин. Тие содржат моќни антиоксидантни својства против штетата од радијација.

Рузмаринската киселина од рузмарин делува како фото-заштитник, и како чистач на слободните радикали и како поттикнувач на сопствените ендогени одбранбени механизми на телото.

Како да го користите:

Направете чај од рузмарин.

Состојки:

2 чаши зовриена вода

2-3 лажички ситно исецкани листови

Упатство:

Ставете ги сечканите листови рузмарин во шоља и ставете ја зовриената вода, нека седи 5 до 10 минути. Пијте го секој ден.

Комбинирајте го рузмариновото етерично масло со масла како јојоба, авокадо, кокос, и нанесете го на долниот ден од нозете секој ден. Есенцијалното масло од рузмарин може, исто така, да биде вдишувано по попрскувајќи неколку капки во марамче или крпа, или со користење на испарувач за ароматерапија.

Popara.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top