Home / бабини рецепти / Засекогаш отарасете се од бубашвабите – природно, испробано и 100% делува

Засекогаш отарасете се од бубашвабите – природно, испробано и 100% делува

Ова е ефикасен начин засекогаш да се отарасите од бубашвабите.

bornaya-kislota-ot-tarakanov-8

Подготовка:
bornaya-kislota-ot-tarakanov-6Земете 1 жолчка од јајце, истурете во неа 30-50г  борна киселина во прав (боракс или acidi borici во прав).
Формирајте со мешање густа маса.
Од оваа мешавина направете топчиња со дијаметар од околу 1 см.
Почекајте смесата да се исуши (околу еден час) и потоа поставете ги  низ куќата на видни места и агли.

Дадете посебно внимание на кујната и бањата. Не заборавајте да поставите полици и висачи во кујната и собите.

bornaya-kislota-ot-tarakanov-7Овие топки се безопасни за луѓето и домашните миленици, така што тие може безбедно да се стават во куќа или стан каде што има и мали деца, кучиња или мачки.

Борнаta киселина не е токсичнa, се користи за дезинфекција. Ако не можете да најдете борна киселина во прав, можете и со со користење на 3% раствор на борна киселина, која се продава во секој аптека по многу поволни цени.
Во тој случај помешајте 100 мл со една жолчка додадете малку брашно и направете топчиња.
Доколку за неколку месеци се појават повторно, тоа значи дека некоја женака успеала да снесе јајца претходно и се излегле нови бубашваби… само повторете ја постапката.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top