Home / аларм / Внимавајте со пластичните садови и шишиња, предизвикуваат рак

Внимавајте со пластичните садови и шишиња, предизвикуваат рак

Во своето гостување во шоуто на Елен, Шерил Кроу зборуваше за својата борба со ракот на дојките и пред гледачите претстави неверојатни факти кои ќе ве остават без зборови.

plasticni-sisinja-voda-otrovni-300x150Прва опасност: НИКОГАШ немојте да пиете флаширана вода која стоела во автомобил. Кога пластично шише стои во затворен автомобил, од пластиката се ослободува диоксин, токсин којшто во големи количини се наоѓа во ткивото заболено од рак. Следниот пат кога во автомобил ќе заборавите пластично шише со вода, веднаш фрлете го.

Втора опасност: Доколку можете, целосно исфрлете ја пластиката од кујната. Не користете пластични садови за јадење и пластични чаши за пиење. Користете керамички или стаклен прибор, како и таков направен од не’рѓосувачи челик.

Трета опасност: Никогаш не користете пластични садови во микробранова.

Четврта опасност: Никогаш немојте да чувате пластични шишиња во фрижидер.

Доколку сепак се одлучите да користите пластика, кога купувате пластични садови или шишиња, внимавајте на нив задолжително да пишува BPA Free.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top