Home / природен лек / Започнете го денот со овој напиток и за 3 дена ќе почувствувате разлика

Започнете го денот со овој напиток и за 3 дена ќе почувствувате разлика

Холивудската нутириционистка Kimberly Snyder, заслужна за сјајна кожа и сјаната коса на многу светски ѕвезди, го објави тајниот режим на исхрана кој е заслужен за убавината на многумина ширум светот.

Во книгата The Beauty Detox Foods таа објави мали тајни кои резултираат со голем успех, кога се во прашање и здравјето и убавината.

napitokKimberly во книгата истакнува дека најголема грешка на луѓето е што се фокусираат на броење на калории. Нејзиниот став е дека во исхраната треба да има квалитетна и природна храна.

Еден од бројните совет под мотото „ убавина која доаѓа одвнатре“, е конзумирање на банана на дневна основа ( богата е со калиум кој го регулира нивото на течности) со цел да ги намалите кесичките околу очите, баш како и пиењето на кокосова вода за да го намалите мамурлакот.

Нејзиниот план за исхрана се темели на храна без глутен и елиминација на млечните прозиводи, а сите намирници кои ги препорачува, може лесно да се најдат во супермаркетите.

Токму тие намирници ќе го прочистат организамот и ќе го подесат на оптималсно искористување на внесената храна.

„ Резултатот на ваквиот начин на исхрана е видлив веќе по три дена“, вели Syder.

Најдобро е да започнете со витаминската напивка Glowing Green Smoothie,која е одлична замена за појадокот, а се состои од зелена салата, целер, спанаќ, јаболка, круши, банани и сок од лимон.

„ Денот секогаш започнете го со него, а во текот на утрото испијте околу три литри од овој напиток“, вели Kimberly.

Освен наведените, намирници кои посебно се препорачуваат се ананас, семки од тиква за сјајна коса, авокадо и млад компир. Ако сте сколни кон акни тогаш совршен избор за вас кокосов јогурт, додека лукот е одличен за детоксикација на црниот дроб.

Освен семката од тиква која е богата со цинк, за косата, но и за кожата е одличен е моковот кој е богат со бета-каротин.

„ Мојот програм е стил на живот, а не диета. Неговите принципи треба да бидат практицирани на долгорочен рок“, вели Kimberly.

„ Многу диети се занимаваат со броење на калории, колку грама масти, протеини или јаглехидрати. Жените имаат навика да вагаат и бројат, а наместо тоа им советувам воведување во исхраната на што повеќе житарици, овошје и зеленчук. Некои пијалоци имаат низок број на калории, но се преполни со хемикации кои ги нарушуваат вашата коса и организамот во целост.

Glowing Green Smoothie

Состојки:

Чаша ипол вода

Една главица зелена салата, сецкана

3-4 стебла целер

Пола чаша спанаќ

Јаболко, лупено

Крушка, лупена

Банана

Исцеден сок од пола лимон

Водата и зелената салата и полека микрирајте ги, а потоа зголемувајте ја брзината и додадете ги останатите состојки- јабокото, крушата, целерот, сапаќот , а на крајот баната и лимоновиот сок.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top