Home / бабини рецепти / Ве боли грлото – бабин сируп ќе го реши проблемот за само 4 часа

Ве боли грлото – бабин сируп ќе го реши проблемот за само 4 часа

Овој лек според старите верувања може да ви помогне да го излечите болното грло и воспалението на крајниците за само четири часа.

grloСостојки:

– 250мл вода
– 80гр мелен ким
– 1 лажица оцет

Подготовка:

Кимот сомелете го во мелница за кафе. Сипете 200 милилитри вода во лонче, додадете го кимот и ставете го на рингла да проврие. Оставете да врие на слаб оган околу 15 минути. Би требало да добиете густа и леплива смеса.

Тогаш додадете уште 50 милилитри вода и почекајте уште еднаш да проврие. Тргнете го од оган, оставете го да се излади, а потоа додадете го оцетот.

Земајте по една лажица од овој напиток на секој половина час. Веќе после два часа би требало да почувствувате и значајно олеснување, а после четири часа болката би требало и целосно да исчезне.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top