Free songs
Home / природен лек / Циметот – за шеќер во крв, триглицериди, мускули, циркулација…

Циметот – за шеќер во крв, триглицериди, мускули, циркулација…

Ако додадете цимет во својата исхрана, тој ќе ви помогне да го регулирате нивото на шеќер во крвта, што може да доведе и до смалување на потребата од слатки работи, подобрено делување на антиоксидансите од другите намирници кои му помагаат на телото да се брани и да го зајакнува имунитетот.

cimet1383355427_thumb_medium490_0Само половина лажичка цимет дневно значајно ќе го намали нивото на шеќер во крвта, триглицеридите и холестеролот кај луѓето со дијабетис од типот 2.

Циметот ја намалува вкочанетоста во мускулите и зглобовите, ги ублажува воспалените места, го подобрува здравјето на дигестивниот систем, го стимулира мозокот, циркулацијата на крвта, го блокира создавањето на протеини кои можат да доведат до настанување на Алцхајмеровата болест.

Поради сите овие причини во утринското кафе или чај, ставете цела или половина лажица цимет и уживајте во неговите благодети.

Share Button

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top