Home / бабини рецепти / Трајно лекување на хемороиди со купка од камилица

Трајно лекување на хемороиди со купка од камилица

Хемороидите имаат различна етиологија на настанување, а за нивна превенција е потребно редовно пиење на течности, течна храна и хигиена. Луѓето често бараат решение против хемороиди од алтернативната медицина, па затоа ние денеска ви представуваме неколку решенија на природна база кои можат да ви помогнат во борбата со хемороидите.

hemoroidiЧајот од камилица и топлата купка се одлично решение против хемороиди. Направете топла купка, некаде околу 35 степени, чајот од камилица можете да го додадете во купката и да останете да седите во неа 15-20 минути. Исто така со чај од камилица можете да ги мачкате хемороидите, ставајќи малку чај на стерилна газа.

Постои и друг ефикасен природен начин, а тоа е да помешате крема од невен и мед во еднакви количини, а смесата да ја нанесете директно врз хемороидите, по нанесувањето оставете смесата да делува.

Хемороидите се чест проблем кај чуѓето, а како причини се наведуваат модерниот начин на живот, многу седење, слаба физичка активност и брза храна.

zdravjeizivot.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top