Home / бабини рецепти / Tибетански лек против мозочен удар, инфаркт, ангина ..

Tибетански лек против мозочен удар, инфаркт, ангина ..

Стариот тибетски лек, кој ги чисти крвните садови, спречува инфаркт, мозочен удар, ангина пекторис, но и го подмладува организмот, се пие 25 дена на празен стомак.

limun i lukПодготовка: За овој лек потребни се 300 грама лук и еден килограм лимон со кора. Двете состојки ситно се мелат и се ставаат во 1,5 литар зовриена вода. Садот се поклопува и се остава на тивок оган не подолго од 15 минути. Потоа се отстранува од шпоретот, се остава смесата да се разлади и се процедува па течноста што е добиена се става во тегла со капак.

Најдобро е да се зема наутро, а се препорачува дневна доза од 0,5 децилитри. Првата доза е околу 1 килограм. Се пие 20 дена по 0,50 ml дневно – по овие 20 дена се прави пауза 10 дена пред повторно да може да пиете од лекот. Втората доза се пие на ист начин – 20 дена по 0,5 мл дневно. откако ќе заврши и втората доза ( значи по вкупно 50 дена од почеткот на конзумирање на лекот) мора да се направи пауза од 6 месеци

Овој еликсир можат да го пијат и здравите луѓе. Се советува најмногу две дози годишно и меѓу нив мора да се направи пауза од шест месеци.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top