Home / бабини рецепти / СТАРИ РЕЦЕПТИ: Решете се од болките во грбот засекогаш!

СТАРИ РЕЦЕПТИ: Решете се од болките во грбот засекогаш!

Оние кои често патат од вкочанет врат и болки во грбот добро знаат колку може тоа да биде напорно и мачно. Ние ви претставуваме рецепт кој ќе ги „поправи“ вашите зглобови и ќе ги одржи во добра кондиција, а истовремено може да ви помогне да се решите од болките во грбот.

Просто е, едноставно и евтино!
zelatin
Во најблиската продавница купете 150 грама желатин за јадење, оној кој инаку го користите за колачки. Оваа доза ќе ви биде доволна за еден месец.

Пред да легнете во кревет навечер, ставете две рамни кафени лажици во четврт чаша ледена вода, измешајте додека грутчињата се соединат со водата и оставете го да стои до утрото.

Во текот на ноќта желатинот ќе набабри и ќе се претвори во желе. Таа смеса изедете ја на празен стомак. Нема да го расипите дејството ако ја измешате со сок или јогурт или ако додадете малку шеќер или мед.

Оние кои го пробале овој рецепт велат дека по само недела дена конзумирање од овој лек, болките едноставно исчезнале. Вие земајте го еден месец, а потоа направете шест месеци пауза, и потоа повторете ја целата постапка.

На овој начин буквално ќе ги „подмачкате“ своите зглобови.

Скај.мк

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top