Home / бабини рецепти / Сок за намалување на триглицериди

Сок за намалување на триглицериди

Овој сок го направив за мојот маж, бидејки имаше покачени
триглецириди. Од овој сок испи две дози и ја проверивме крвта и
навистина беа смалени маснотиите во крвта.

CIMG0649-7206b5-800x600Се земаат лимоните и убаво се мијат со вода и сода бикарбона. Се сечат
на тркалца и се додава ренданиот целер. Сето ова се полива со 2 литра
вода и се става на рингла да се зоврие. Ова треба да врие на најсилно
20мин. Се трга од шпоретот и се покрива со капак и се остава 6 саати
да стои. Јас го оставив цела ноќ.
Утредента течноста се цеди и се става во шише да стои во фрижидер.
Се пие 3 пати на ден пред јадење по 100мл од сокот(има убав вкус)и се
меша со 100мл вода. Значи 100мл сок+100мл вода се пие
Одкако ќе се испие течноста се пие уште во пола чаша со вода 2лајчиња
мед измешано со 1 лајче цимет.
Проверено!
Плус и нема никаква штета.
(Откако ќе се испие дозата се повторува уште еднаш сокот и се прави анализа).

Jovan Nikoloski – оргиналниот рецепт
1 кг лимон
400 гр целер (трупка)
Лимоните се рендаат (кората) како и целерот. Остатокот од лимоните се сецкаат и прогмечуваат.
Во литар вода се варат половина час целерот и кората лимон. Се отстранува од оган и се додава сокот од лимон.
Се остава 24 часа, се процедува и се пое по една ракиска чашка половина час пред јадење.

One comment

  1. zdr sakam da prasav masmi ima problem so zamasten crn drob dali ova moze da pomogne ili nekoj ako znae nekoj drug lek neka pise pozz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top